Yüzyıllık Yalnızlık-Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık Kitabını Oku, Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Yazarı Kimdir, Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık Kitabını Kimin Kitabı, Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık Kitabından Sözler, Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Konusu, Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık Kitap Özeti, Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık Kitabından Alıntılar.

Kolombiyalı usta yazar Gabriel Garcia Marquez’in 1982 Nobel Edebiyat Ödüllü ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ adlı kitabından alıntılar:

Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları birörnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı büyük bir dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız.

Yaşamla hesabını kesin olarak kapatırken kendi insanlarını düşündükçe duygulanmıyor, en çok nefret ettiği kişileri aslında ne kadar sevmiş olduğunu anlamaya başlıyordu.

Bu çocuk, soyu yeniden başlatacak ve bütün kötülüklerden, yalnızlıklardan arındıracaktı, çünkü yüzyıl içinde tohumu askla atılmış tek insan o oluyordu.

”Adamın şansı doğuştan açık olmadı mı, bir daha da olmaz,’’dedi acı acı. ‘’Kör talih doğuştan yakama yapışmış, ölünceye kadar da bırakmayacak.”

Belden aşağısı bedenin aşkı, belden yukarısı ruhun.

İnsanın oturduğu toprakların altında ölüleri yoksa o adam o toprağın insanı değildir.

Eşyalarında ruhu vardır, tüm iş onu uyandırmakta.

İnsanın en iyi dostu, ölmüş olan dostudur.yuzyillik yalnizlik kitap oku

Ölümü umursadığı yoktu; ama yaşam çok şey demekti. O yüzden de idam hükmü verildiği andaki duygusu korku değil, özlem oldu.

Çünkü erkeklerin en büyük özelliği, doyduktan sonra açlığı inkâr etmeleriydi.

Anneme söyleyin, insan öleceği zaman değil ölebileceği zaman ölür.

Ursula’nın sabrı tastı. Sen çıldırmaya niyetliysen, kendi basına çıldır!

2.44/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.