Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam-Jonas Jonasson

Jonas Jonasson’ın Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam Kitabını Oku, Jonas Jonasson’ın Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam Kitabının Konusu Nedir, Jonas Jonasson’ın Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam Kitabından Sözler, Jonas Jonasson’ın Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam Kitap Alıntıları, Jonas Jonasson’ın Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam Kitap Özeti.

Jonas Jonasson’ın ‘’ Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam’’ adlı kitabının konusu; Maceralarla geçen uzun bir yaşamın ardından Allan kendini bir huzurevinde bulmuştur ve bu tesisin artık hayattaki son durağı olduğuna inanmaktadır. Tek sorun, sağlığının onu terk etmeyi reddetmesidir.

Sonunda bir gün 100 yaşına basar. Herkes onu huzurevinin büyük salonundaki kutlamada beklemektedir: Belediye başkanı, basın ve tesisin tüm çalışanları. Fakat Allan bu törene katılmayı istemez. Bir karar verir: Camdan atlayacak ve…

Ve Allan ikinci değil bu sefer üçüncü baharında, kendini geçmişindeki maceraları aratmayacak bir serüvenin içinde bulur. Kendinden bir hayli “genç” olan 67 yaşındaki sinsi hırsız Julius, pek çok meslekte neredeyse uzman olan Benny, yol üstünde sığındıkları evin ağzı bozuk sahibesi orta yaşlı Güzellik ve onun sirk kaçkını olan minik Sonya’sıyla ( koskoca bir fil ) İsveç yollarında büyük bir kaçış başlar. Yanlarında Allan’ın “tesadüfen” ele geçirdiği içi para dolu bir bavul, peşlerinde de Kova, Cıvata, Patron ve benzerlerinden mürekkep tuhaf bir suç örgütü vardır.

Tabii bir de Allan’ın o uzun mu uzun geçmişi! 100 yaşındaki adamımız Allan Karlsson; General Franco, Harry Truman, Çan Kay Şek, Stalin gibi dünya liderlerinin bazen dostu olmuş bazen de onların hışmına uğramıştır. 20. yüzyılın o acılı tarihi, Allan’ın kişiliğinde absürt ve tesadüfi bir hikâyeye dönüşür.

Kitap ayrıca sinemaya da uyarlanmıştır. İngilizce adı ‘’The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared’’ olan filmde ”Allan Karlsson” karakterini isveçli aktör Robert Gustafsson canlandırmıştır. Türkçeye çevirisini Seden Gürel’in yaptığı orijinal adı ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” olan Jonas Jonasson’ın dünyada 2 milyondan fazla satan ‘’ Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam’’ adlı kitabından alıntılar:

‘’Çocuklar, sadece gerçekleri söyleyenleri dinlemeye değmez,’’ diye cevap verirdi büyükbabam.

Allan Karlsson, Huzur Evi’nin bir yanında baştan sona uzanan menekşelerin oluşturduğu sınırda tereddütle durdu. Üzerinde kahverengi bir ceket, kahverengi bir pantolon ve ayaklarında da kahverengi pantuflaları vardı. Giyimine kuşamına özen gösteren züppelerden değildi -ki bu yaşta züppe olmak zaten bir hayli zordu. Sadece doğum gününden kaçmaya çalışıyordu- ki bu yaşta bu da zordu, hatta aslında bu yaşa gelmek de zordu.

Söz konusu hareketi yapabilmek için epeyce çaba sarf etmesi gerekmişti ve bu pek şaşırtıcı sayılmazdı çünkü o gün Allan’ın 100. yaş günüydü. Huzur Evi’nin salonunda verilecek olan partiye bir saatten az bir zaman kalmıştı. Belediye başkanı orada olacaktı. Yerel basın da. Ve diğer yaşlılar. Tabii bir de acımasız Hemşire Alice’in emrindeki tüm diğer görevliler.

Çıktığım yola devam etmem en iyisi, diye karar verdi Allan titrek dizleriyle sınırı geçerken. Cüzdanında yanlış hatırlamıyorsa biriktirmiş olduğu birkaç yüz kronu vardı ve bu gayet iyi bir şeydi, zira insanlarla arasına mesafe koymak elbette bedavaya olacak bir iş değildi.yuz yasinda camdan atlayip kaybolan adam jonas jonasson

Doğum günü çocuğu dizlerindeki ağrılara rağmen ayağa kalktı ve Henning Algotsson ile vedalaştıktan sonra planlı kaçışına devam etti.

Strängnäs’a giden otobüs bugün hiç kalabalık değildi. Arka koltuğun hemen karşı sırasında Flen’den binmiş orta yaşlı bir kadın, ortada biri hâlâ bebek arabasında olan iki çocuğuyla birlikte otobüse adeta savaş vererek Solberga’dan binmeyi başarmış olan genç bir anne ve en önde de Malmköping’den binmiş olan aşırı yaşlı bir adam oturuyordu.

2.8/5 (20)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.