Yunus Emre Purut Röportaj

Sana Seni Anlattım Kitabının Yazarı Yunus Emre Purut İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Yunus Emre Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Yunus Emre Purut Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Memnuniyetle… 30 yaşında, Boyabat’da çalışan, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıyım. Bayburtluyum. Liseye kadar Bayburt’da eğitim aldım. Sonra KTÜ Tıp Fakültesinde tıp eğitimimi tamamlayıp, Kartal EAH’den uzmanlığımı aldım. Hobi olarak da uzun süredir şiir ve kısa öyküler yazıyorum.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Bu benim bir hayalimdi. İlk kez Cumhuriyet Bayramı’nda anaokulundayken iki kıtalık şiir okutmuşlar bana. Sonra defalarca böyle özel günlerde şiir okuma şansım oldu. Oldukça uzun süredir yazıyorum da.  Bir kitapta ikisini bir arada toplamak istedim. Saki Çimen ile stüdyoda Mazlum Çimen ve kendisinin besteleriyle kitaptaki dokuz şiiri okuyup Esen Müzik imzası ile çıkardık ve kitabın arkasında okurun beğenisine sunduk. Ailem ve İstanbul’da ki arkadaşlarım çok fazla inanıp çok destek oldular kitabın çıkması gerektiği konusunda. Özellikle babama teşekkür borçluyum. Yine zevkine güvendiğim birkaç arkadaşıma stüdyo çalışmaları sonrası okuduklarımı dinletip, fikirlerini aldım.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Edebiyatkulisi.com da yazıyorum! Boyabat’da DEHA diye bir dergi planlıyor çalıştığım hastane; onun da editörlüğünü yapıyorum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Fırsat buldukça kullanıyorum. Özellikle son zamanlarda Instagram’ı aktif kullanıyorum.

En Çok Beğendiniz Şairler/Yazarlar Kimlerdir?

Cemal Süreyya kadar derin, Nazım Hikmet kadar da net yazan (kesinlikle siyasi olarak algılansın istemem; zira sanatla siyaset farklı konular) Yılmaz Erdoğan gibi ise okuyan biri olmak isterim.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

Bir şiir kitabım var. Bir de roman hazırlıyorum.

Sana Seni Anlattım Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Dali’ye sormuşlar. Bu resimde ne anlatmak istediniz diye… Gülerek yanıt vermiş ne anlamak istediyseniz onu diye… Sana Seni Anlattım herkesin kendinden bir şey bulabileceğini düşündüğüm bir kitap. Beni çok etkileyen yaşadıklarım ya da şahit olduklarımı yazdığım bir kitap. Türkiye’de birçok kitap çıktığını bilmeme rağmen de farklı olduğuna inandığım bir kitap. Mesela toprak kokusu diye bir şiir okudum ama şiir gibi değil de monolog bir çalışma gibi. Denenmemişi denemek riskli belki ama bence önemli de.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Memleketimden İnsan Manzaraları ve Moskova Önlerinde.

Sizce Şiir veya Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Samimiyet. Bir de karşıdakinin sizin yaşadığınız şeyi bilmediğini hatırlamak gerekir.

Ne Türde Kitaplar/Şiirler Yazıyorsunuz?

Benim kalemim hep ayrılık yazar. Sanırım mutlu son arıyor yazdıklarım.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?Yunus Emre Purut Ropartaj

Hayran iddialı bir kelime öncelikle. Ama yazdıklarım hakkında okuduğum güzel yorumlar beni mutlu ediyor; yine teşvik ediyor yenilerini yazmaya. Eleştiriler de çok çok önemli bu arada. Hepsini değerlendirip dönüş yapmaya çalışıyorum. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

İlginize teşekkür ederim…

Bu güzel röportaj için Yunus Emre Purut’a çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.