Yokuş Aşağı-Wolfgang Herrndorf

Alman Yazar Wolfgang Herrndorf’a, 2011 yılında Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazandıran Romanı; Yokuş Aşağı

Ödüllü yazar Wolfgang Herrndorf’un 2010 yılında yazdığı özgün adı Tschick olan Yokuş Aşağı birçok ödüle layık görülmüştür.

Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı kitabı Türkiye’de ilk baskısını 2013 yılının Şubat ayında yapmıştır. Ülkemizde Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı romanı On8 Kitap etiketi ile 2013 yılı Şubat ayında piyasaya çıkmıştır.

On8 Kitap tarafından yayımlanan Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı kitabının Türkçe çevirisini Suzan Geridönmez yapmıştır. Suzan Geridönmez tarafından Türkçe çevirisi yapılan Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı romanının sayfa sayısı 288’dir.

İki genç, çalıntı bir Lada ve ‘’Kafdağı’’na yolculuk…

Çağdaş Alman edebiyatının sevilen yazarlarından Wolfgang Herrndorf’a, 2011 yılında Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazandıran, absürdlükle çıplak gerçeklik arasında gidip gelen roman, kendine has ritmi ve çağın ruhunu yansıtan sesiyle, taptaze ve benzersiz bir yol hikâyesi.

Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı Romanı Sinemaya Uyarlandı

Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı kitabı Ödüllü yönetmen Fatih Akın tarafından sinemaya uyarlandı. Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı romanı Fatih Akın’ın Elveda Berlin adlı sinema filmine uyarlanmıştır. Fatih Akın’ın komedi, dram türündeki Elveda Berlin filmi 30 Eylül 2016 tarihinde vizyona girdi. Usta yönetmen Fatih Akın’ın Elveda Berlin filmi ile Türkiye’de kitapseverler Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı kitabını okumaya yönelmiştir.

Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı Kitabı Bestseller Arasına Girdi

Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı romanı 30’dan fazla dile çevrilmiş ve 2 milyon üzerinde satış rakamına ulaşmıştır.

Wolfgang Herrndorf’un Yokuş Aşağı kitabından alıntılar:

İnsanın, otoban polisi karakolunda sidikli ve kanlı bir halde oturmuş, ebeveynine dair sorular yanıtlaması da büyük ikramiye sayılmaz. Hatta işkence görmek işime bile gelirdi, o zaman heyecanım için bir gerekçem olurdu hiç değilse. En iyisi çeneyi tutmak, demişti Çik. Ben de onunla aynı görüşteyim. Şimdi, yani artık zaten hiçbir şey fark etmedikten sonra.wolfgang-herndorf-yokus-asagi-kitabi

Harita yok, pusula yok, yön tabelalarının hiçbir anlamı yok. Sadece önlerindeki yol var; nereye ulaştığını yalnızca onların bildiği. ‘’Rus süprüntüsü’’ lakaplı Çik ve lakap bile takılmayacak kadar sıkıcı Maik, Berlin’den çalıntı bir Lada’yla yola çıkıyor. Aniden mi? Evet, aniden. Kaçacak bir şeyleri mi var? Belki de. Buğday tarlalarında, çöp dağlarının arasında, otobanda yol aldıkça dostluğun ne demek olduğunu da keşfetmeye başlayan Maik ile Çik’i, saflıkla arsızlığın iç içe geçtiği yolculuklarının sonunda, akıllarının ucundan bile geçmeyecek bir sahne bekliyor.

2.46/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.