Yerdeki Yıldızlar Replikleri-Her Çocuk Özeldir Replikleri

Disleksi Hastalığı Hakkında En İyi Filmler, Aamir Khan’ın En İyi Filmleri, Aamir Khan’ın Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir Filminden En Güzel Replikler, Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir Filminin Yönetmeni Kimdir, Aamir Khan’ın Yönetmenliğini Yaptığı Filmler, Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir Filminin Konusu, Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir Filminin Oyuncuları, Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir Filmi Hakkında Bilgiler.

Özgün adı Taare Zameen Par İngilizce adı Every Child Is Special ya da Like Stars On Earth olan Yerdeki Yıldızlar ya da Her Çocuk Özeldir filmi Aamir Khan‘ın hem yönetmenliği yaptığı hem de rol aldığı film Aamir Khan’ın en iyi filmlerinden biridir.

Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir Filminin Konusu: Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Aamir Khan‘ın öğretmen karakterinde olduğu filmde öğrenme bozukluğu anlamına gelen hastalığını disleksi hastası Ishaan Awasthi adlı bir çocuğa nasıl yardım ettiği anlatılmaktadır.

Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir Filminin Oyuncuları: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tanay Chheda, Sachet Engineer, Tisca Chopra, Vipin Sharma

Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir filminde; Ishaan Awasthi karakterini Darsheel Safary, Resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh karakterini Aamir Khan canlandırmaktadır.

Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir filminden en güzel en iyi replikler:

Ram Shankar Nikumbh: Dostlar bugün sizlere bir hikaye anlatacağım küçük bir çocuk hakkında. Bir zamanlar bir çocuk varmış nerede yaşadığını sormayın ne okuyabiliyor ne yazabiliyormuş. Ne kadar çabalarsa çabalasın X’in Y’den önce geldiğini bir türlü hatırlayamıyormuş. Ona düşman olan sözcükler onun gözleri önünde dans ediyor onu korkutuyor işkence yapıyorlarmış. Çalışmak ona yorucu geliyor ama o bu ızdırabını kimseyle paylaşmıyormuş. Beyni tamamen dolmuş hiç bir şey algılayamaz halde sanki alfabe diskoda dans ediyormuş. Bir gün ödevlerin altından kalkamadığı için sınıfta kalmış. Herkes onunla dalga geçmiş buna rağmen o cesurca göğüs germiş. Günlerden bir gün zaman ve kütlenin görece olduğunu keşfetti. Teorisini açıkladığında yer yerinden oynadı. Onun kim olduğunu tahmin edebildiniz mi? (Resmi Gösterir.)
Rajan: Albert Einstein mı?
Ram Shankar Nikumbh: Doğru Rajan. Albert Einstein. Büyük bir bilim adamı. Rölativite ( görecelik ) kuramıyla dünyayı sarstı. Brown hareketi, Fotoelektrik etki gibi çalışmaları ona 1921 yılında Nobel Ödülü kazandırdı.

Okul Müdürü: Şimdi herkesin merakla beklediği sonuçları açıklamaya geldi sıra. Resim fuarının sonuçları için özel onur konuğumuz Bayan Lalitha Lajmi son kararı verdi. İki resim arasında ikilemde kalmış. Yani beraberlik söz konusu. Diyor ki her iki resme de ‘Sanat Fuarının En İyi Resmi’ ödülü verelim. Lakin bu mümkün değil. Çünkü kazanan resim okul yıllığının kapağını süsleyecek. İki kapaklı yapamayız değil mi. Peki ne yapalım? Bayan Lajmi tereddütte kaldı. Uzun bir tefekkürden sonra kararını verdi. Hanım, talebeyi hocaya tercih etti. Evet, gençler hocanın Nikumbh Bey yenildi. Ve onu mağlup eden ise küçük 9 yaşındaki 3.sınıftan Ishaan Nandkishore Awasthi.

Ram Shankar Nikumbh: Çocukken ben de öğrenmekte sorun yaşıyordum. Babam beni hiç anlamazdı. Beni yaramaz, edepsiz sanar, çalışmamak için bahaneler ürettiğimi düşünürdü. Beni bir hiç sayıyordu. Beceriksiz,aptal biri neyi başarabilirdi ki?Eee,işte buradayım.

Ram Shankar Nikumbh: İlgi çok önemlidir. İyileştirme gücüne sahiptir. Acıya merhem olur. Çocuk ilgilenilmeyi ister. Kucaklamak, sevdiğinizi göstermek için yanağına kondurduğunuz bir öpücük. Oğlum seni seviyorum diyebilmek. Korktuğu zaman size sığınabilmesi. Kaydığı zaman, düştüğü zaman sizi yanında bulabilmesi güven verici. İlgilenmek.

Ram Shankar Nikumbh: Biliyorsun derste bahsetmediğim bir isim daha var. Belki o kadar da ünlü olmadığındandır. Ama onun problemi de aynı diğerleri gibi. Onun adı Ram Shankar Nikumbh.

Sınıf Arkadaşı: Testin nasıl geçti?
Ishaan: Korkusuzca.

Ram Shankar Nikumbh: Neden onu gönderdiniz?
Nandkishore Awasthi: Neden mi? Başka bir seçeneğimiz yoktu. Geçen sene üçüncü sınıfta kaldı inanabiliyor musunuz? Ve hiç bir ilerleme göstermedi. Benim büyük oğlan her derste sınıf birincisi. Ama bu öteki…
Ram Shankar Nikumbh: Sizce problemi ne olabilir?
Nandkishore Awasthi: Örneğin tavır takınmak derslere ve diğer şeylere karşı, sürekli yaramazlık, haylazlık, itaatsizlik…
Ram Shankar Nikumbh: Ben problemini merak ediyorum. Siz ise bana belirtileri söylüyorsunuz. Çocuğun ateşi var diyorsunuz. Bunu zaten biliyorum. Sadece neden öyle olduğunu öğrenmek istiyorum. Altında yatan sebepler nelerdir?
Nandkishore Awasthi: Neden sen bize söylemiyorsun? Buyur.
Ram Shankar Nikumbh: Yaptığı hatalardaki benzerlikleri fark etmediniz mi? Belli bir kalıpta ve düzende?
Nandkishore Awasthi: Kalıp mı? Ne kalıbı? Birçok hata işte.
Ram Shankar Nikumbh: Öyleyse farkına varmamışsınız… Bakın ‘d’ yerine ‘b’ ve ‘b’ yerine de ‘d’.Benzer harfleri karıştırmış.’S’ ve ‘R’ ters. Birçok benzer örnek. Bakın.’H’ ve ‘t.Aynadaki görüntüsü…’Animal’ kelimesi bir sayfada üç farklı şekilde yazılmış. Yani kelimelerin imlasını yanlış öğrenmiş olduğu için değil. Ve şurada… Hecelerken benzer kelimelerle karıştırmış.’T-o-p’ olmuş ‘P-o-t’.’S-o-l-i-d’ olmuş ‘S-o-i-l-e-d’.Niçin böyle yapmış? Aptal ya da tembel olduğundan mı? Hayır! Bence harfleri tanımakta ayırt etmekle zorlanıyor. Siz’e-l-m-a’ diye okuduğunuz zaman, zihninizde elma canlanıyor. Ishaan kelimeyi okuyamadığı için anlamını da bilemiyor. Okumak ve yazabilmek için en temel şey seslerle heceleri ilişkilendirmek için kelimelerin anlamlarını bilmek gerekir. Ishaan bu temel gereksinimi yerine getiremiyor.
Nandkishore Awasthi: Saçmalık. Bunlar sadece çalışmaktan kaytarmak için bulunan bahaneler.
Ram Shankar Nikumbh: Lütfen şunu okuyun.
Nandkishore Awasthi: Nasıl okuyayım? Çince bu.
Ram Shankar Nikumbh: Hadi ama konsantre olun.
Nandkishore Awasthi: Saçmalamayın bunu nasıl okuyabilirim?
Ram Shankar Nikumbh: Küstahlaşma! Terbiyesiz seni. Edepsizlik yapma… İşte aynı Ishaan’ın halet-i ruhiyesi. Harfleri tanımakta güçlük çekiyor. Bunun gibi yazıyı algılamadaki bozuklukla kendini gösteren hastalığa disleksi denir. Çocuklarda bu daha başka belirtiler de gösterebilir. Çoklu yönergeleri takip etme de zorlama gibi.65. sayfa,9.bölüm,4.paragraf 2.satırı okuyun gibi. Ya da ince devinimsel hareketlerde zorlanma gibi. Ishaan gömleğinin düğmelerini düğmelemekte ya da ayakkabı bağcıklarını bağlamakta zorlanıyor muydu?
Maya Awasthi: Evet.
Nandkishore Awasthi: Onda doğru top attığınızda yakalayabiliyor muydu?
Yohan Awasthi: Top yakalamayı hiç beceremez.
Ram Shankar Nikumbh: İşte sebebi uzunluk, derinlik ve hız arasındaki bağlantıyı kuramaması… Topun boyutları nelerdir, hangi mesafeden, hangi hızla atılmıştır. Çözene kadar iş işten geçmiş oluyor. Düşünün bir kere. Sekiz dokuz yaşlarında bir çocuk neredeyse hiç okuyup yazamıyor. Rutin fiziksel işleri yapamıyor. Kendi yaşıtlarının yapabildiği pek çok şeyi başaramıyor. Kim bilir ne sıkıntılar yaşamakta? Kendine güveni kalmadığı için kabiliyetsizlerini tembelliğe yaramazlığa vuruyor. Hırsını çevresinden çıkarıyor. Herkese karşı çıkıyor ayaklanıyor olmalı.’Yapmak istemiyorum’ demek dururken neden ‘beceriksizim, yapamıyorum’ desin. Yetişkinlerden hiç farkı yok. Artık o isyankar tavrı da kalmadı. Üzülerek söylemeliyim ki resim yapmayı hepten bıraktı. Bu çok üzücü.
Maya Awasthi: Ishaan’ın günahı ne?
Ram Shankar Nikumbh: Bunun kesin cevabı yok. Bu herkesin başına gelebilir. Bazen kalıtsaldır. Basitçe açıklasak bu durum beynindeki sinir bağlantılarındaki arızadan dolayıdır diyebiliriz.

Ram Shankar Nikumbh: Işık açık kalsın. Bırak Edison’un güneşinin tadını çıkaralım.

Ram Shankar Nikumbh: Pablo Picasso ünlü kübist ressam.7 rakamını hiç anlayamamış. Amcamın burnunun tersi dermiş.

Ram Shankar Nikumbh: Walt Disney. Harflerle arası bozukmuş içini karikatürlere dökmüş.

Ram Shankar Nikumbh: Ünlü Şarkıcı Neil Diamond. Utangaçlığını şarkılarla bastırmış.

Ram Shankar Nikumbh: Agatha Christie, ünlü polisiye roman yazarı. Çocukken okuyup yazamadığını düşünebiliyor musunuz?

Maya: Bitti mi? Bir bakayım. Ne el yazısı ama… Yerdeki Yildizlar Her cocuk ozeldir ReplikleriBu ne her kelimenin yazılışı yanlış. Table”Tabl” ya da ”Tabel” diye mi yazılır? Ayrıca ”the” yerinde de hep ”dı” yazmışsın. Bu ne böyle? Bunu kaç kere gösterdim sana? Daha dün üzerinden geçmiştik. Bu kadar çabuk nasıl unutabilirsin? Bu kadar maskaralık yeter. Tüm sınıf arkadaşların geçerken sen bu sene de sınıfta kalacaksın. İster misin böyle olmasını? Dikkatini ver, evladım.

Ishaan: Gördüğümüz şey hissettiğimiz şey ve görmediklerimiz de hissetmediklerimizdir. Ama bazen gördüklerimiz aslında öyle değildir. Ve asıl görmediklerimiz öyledir. Demek istediğim.

4.4/5 (20)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.