Yaşar Kemal Yer Demir Gök Bakır Kitap Özeti

Yer Demir Gök Bakır Eserinin Konusu, Yer Demir Gök Bakır Filmi, Yer Demir Gök Bakır Eseri Hakkında Bilgiler.

Yer Demir Gök Bakır Kimin Eseridir.

Yer Demir Gök Bakır romanı; Yaşar Kemal’in bir eseridir.

Yer Demir Gök Bakır romanı; Yaşar Kemal’in Dağın Öte Yüzü adlı üçleme romanını ikinci romanıdır. Yer Demir Gök Bakır romanı ilk kez 1963 yılında yayımlanmıştır.

Yer Demir Gök Bakır romanı, Yaşar Kemal’in Teneke’den sonra oyunlaştırdığı bir diğer eseridir. Yer Demir Gök Bakır romanı; 1977 yılında Fransa Eleştirmenler Sendikası tarafından En İyi Yabancı Roman Ödülü’nü aldı.

Yer Demir Gök Bakır Romanının Konusu Nedir?

Çukurova’da istediklerini bulamayan köylüler geri dönerler. Köylüler borç batağına düşmüştür ve bu borçlardan dolayı yaşadıkları korkular anlatılmaktadır. Köyün muhtarı Sefer ile köylünün içinde bulundukları durumdan dolayı zorla ermiş yaptığı Mehmet Taşbaş arasındaki olaylar anlatılmaktadır.

Adil Efendi her yıl köylü borç para verir ve sonra alır. Köylüler pamuk işi ile uğraşırlar. Adil Efendi, köylülere yine borç para vermiştir.  Muhtar Sefer ve Koca Halil köylüyü geç dönemde tarlaya çalışmaya götürmüşlerdir. Bundan dolayı köylü istediği ürünü o yıl alamaz. Köylüler bu durumdan dolayı ne borçlarını ödeyecek durumdadır ne de kışlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdadır. Bu olaylar sonrası köylüde borçlarından dolayı Adil Efendi korkusu başlar.  Halil bu durumdan kendisini suçlayan köylüden korkar ve öldü, dedirtir. Köylü, Halil’in öldüğünü düşünür. Halil’in öldüğüne inanmayan tek kişi ise Meryemce Ana’dır. Halil için mevlüt okutulur. Meryemce Ana, Halil gibi mevlüt okutulduğu için köylüye kızar. Halil’in gelinin Fatma, Halil’i bu durumdan kurtarmak için köylüye durumu anlatır ve Halil ile köylüleri barıştırır. Fakat Halil, köylünün numara yaptığını düşünür ve köyden ayrılır bozkırda şiddetli boranda kaybolur. Köylü bir daha Halil’den haber alamaz. Zamanla köylü Taşbaş Mehmet’in olağanüstü özellikleri olduğunu düşünür.  Mehmet Taşbaş’ı köylü ermiş ilan eder. Mehmet Taşbaş ilk başlarda bu duruma karşı çıksa da sonradan köylünün inandığı gibi davranmaya başlar.

Muhtar Sefer, Mehmet Taşbaş’ı jandarmaya şikayet eder. Jandarma, Mehmet Taşbaş’ı tutuklar. Mehmet Taşbaş, Jandarmayla giderken yolda boran çıkar. Boran çıkması sebebiyle Mehmet Taşbaş ve onu tutuklayan jandarmalar mağaraya sığınırlar. Herkes uyuyunca Mehmet Taşbaş kaçar. Mehmet Taşbaş’tan bir daha haber alınmaz.

Yer Demir Gök Bakır Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Yer Demir Gök Bakır romanı aynı adla 1987 yılında tarafından sinemaya uyarlandı.

Yer Demir Gök Bakır Filminin Yönetmeni Kimdir?

Yer Demir Gök Bakır filminin yönetmenliğini Zülfü Livaneli yapmıştır.

Yer Demir Gök Bakır Filminin Senaryosu Kime Aittir, Senaristi Kimdir?

Yer Demir Gök Bakır filminin Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.

Yer Demir Gök Bakır Filminin Vizyon Tarihi Ne Zamandır?

Zülfü Livaneli’nin yönetmenliğini yaptığı Yer Demir Gök Bakır filmi 1987 yılında yayımlanmıştır.

Yer Demir Gök Bakır Filmi Kaç Saattir?

Yer Demir Gök Bakır filmi 94 dakikadır.

Yer Demir Gök Bakır Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Yer Demir Gök Bakır filminin oyuncu kadrosunda; Rutkay Aziz, Tuncay Akça, Eray Özbal, Yasemin Alkaya, Rana Cabbar, Macide Tanır, Serap Aksoy, Dilek Pakalın, Rana Cabbar, Uğur Esen, Gürel Yontan, Melih Çardak, Yavuzer Çetinkaya rol almıştır.

4.09/5 (188)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.