Yaşar Kemal Ağrıdağı Efsanesi Kitap Özeti

Yaşar Kemal’ın Ağrıdağı Efsanesi Romanının Konusu, Özeti, Hakkında Bilgiler.

Yaşar Kemal’ın 1970 yılında yayımlanan Ağrıdağı Efsanesi romanı yazarın ünlü romanları arasında yer almaktadır.

Yaşar Kemal’ın Ağrıdağı Efsanesi kitabının konusunda; Han’ın kızına aşık olan Ahmet ile Gülbahar’ın büyük destansı aşkını anlatılmaktadır.

Yaşar Kemal’ın Ağrı Dağı Efsanesi Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Yaşar Kemal’ın Ağrıdağı Efsanesi eseri 1975 yılında sinema filmi oldu. Ağrı Dağı Efsanesi filminin yönetmenliğini Memduh Ün yapmıştır. Ağrı Dağı Efsanesi filminin oyuncu kadrosunda; Hakan Balamir, Fatma Girik, Hayati Hamzaoğlu, Yavuz Selekman, Reha Yurdakul gibi ünlü isimler yer almıştır.

Yaşar Kemal’ın Ağrıdağı Efsanesi Eserinin Özeti

Bir gün Ahmet’in evinin önüne bir at gelir. Ahmet bu atı sahiplenir. Geleneklere göre bu at artık Ahmet’indir. Fakat atın sahibi ise Mahmut Han, atının Ahmet’te olduğunu öğrenir. Ahmet’ten atı geri ister fakat Ahmet töreye göre atın kendisine ait olduğunu ve geri vermeyeceğini söyler.

Mahmut Han ise adamları gönderir ve atı geri vermeyen Ahmet’i zindana attırır. Mahmut Han’ın güzel kızı Gülbahar ile Ahmet tanışır ve aşık olurlar.

Mahmut Han, Ahmet’i öldürme kararı alır. Ahmet’in öldürüleceği haberini alan Mahmut Han’ın kızı Gülbahar, Ahmet’i zindandan kaçırması için Gülbahar’a aşık olan zindancıbaşı Memo’ya saçından bir tel verir. Memo’, Ahmet’in kaçırır. Mahmut Han, Memo’yu öldürür.

Bunun üzerine Mahmut Han kızı Gülbahar’ı zindana atar. Ahmet, sevgilisi Gülbahar’ı zindandan kurtarır. Ahmet, Gülbahar’a kendisinin zindandan nasıl kurtardığını sorar. Gülbahar’da zindancıbaşı Memo’ya saçından bir tel verdiğini söyler. Ahmet bunu gururuna yediremez. Gülbahar’ın bütün yalvarmasına rağmen fayda etmez. Gülbahar, Ahmet’i Küp gölünde yitirmiştir.

Yaşar Kemal’ın Ağrıdağı Efsanesi Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Ağrıdağı Efsanesi

Kitabın Yazarı: Yaşar Kemal

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1970

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.