Yaprak Fırtınası-Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası Romanından Alıntılar, Hakkında Bilgiler.

1955 yılında yayımlanan Yaprak Fırtınası, Latin Amerika edebiyatında ‘’büyülü gerçekçilik’’ diye anılan akımın ustası Gabriel García Márquez’in ilk önemli yapıtı. Bu uzun öykünün vurgulanması gereken bir özelliği de, Márquez’in yalnızca Yüzyıllık Yalnızlık değil, daha sonraki yapıtlarının da arka planını oluşturan düşsel Macondo kasabasının ilk kez bu kitapta ortaya çıkmış olması.

Dev bir muz şirketinin sömürüsünden artakalan çürümüşlük kokusunun kol gezdiği bu kasabada yapılmaması gereken bir cenaze töreninin öyküsü anlatılıyor. Tüm kasaba halkının nefret ettiği garip bir doktor ölmüş, yaşlı bir emekli albay da, sırf ona vermiş olduğu bir sözü yerine getirmek için halkın karşı koymasına rağmen yanında kızı ve torunuyla birlikte onu defnetme çabasına düşmüştür. Tıpkı Sophokles’in hoşgörüye dayalı bir ortak yaşamı ve birey haklarını savunduğu, bir direniş örneği gösteren ölümsüz tragedyası Antigone’de olduğu gibi. Cenazenin hazırlık aşaması ve Macondo’nun çeyrek yüzyıllık masalsı öyküsü, yarım saatlik bir süre içinde ve geriye dönüşlerle, bu üç kişinin farklı görüş açılarından anlatılmakta. Olağanüstü düş gücünün ürünü olan bu kitap, mucizeler yaratabileceğini çok iyi bilen bir yazarın usta işi yalın anlatımıyla sunulmuş bir başyapıt.

Ülkemizde Can Yayınları etiketi ile yayımlanan Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası kitabının Türkçe çevirisini İnci Kut yapmıştır. İnci Kut tarafından Türkçe çevirisi yapılan Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası kitabının sayfa sayısı 128 sayfadır.

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası kitabından alıntılar:

Hatırlarsan gözlerine hiç bakmadım. Âşık olmaktan korkmaya başlayan bir erkeğin sırrıdır o.

İyi bir adım atmak için her zaman geç kalınmaz.

Bu dünyada insan harabesinden daha korkunç bir şey yoktur.

Her ne olacaksa, zaten olması gerekiyor demektir.

Erkeğin meşru bir kadın eline sahip olmadığı evin namusuna kimse güvenemez.

Adamın yüzü o kadar ifadesizdi ki bir öküzün kafatasından farksızdı.

Dünya’nın en talihsiz hastaları iyileşmek umuduyla geliyordu: Çocukluğundan beri kalp atışlarını sayan ve artık sayıları tüketen zavallı bir kadın, yıldızların gürültüsünden uyuyamayan Portekizli bir adam, gündüz yaptığı işleri gece kalkıp bozan bir uyurgezer ve daha hafif rahatsızlıkları olan başkaları.

Gabriel Garcia Marquez Yaprak Fırtınası

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası Kitabının Künyesi:
Kitabın Adı: Yaprak Fırtınası
Kitabın Yazarı: Gabriel Garcia Marquez
Yayınevi: Can Yayınları
Kitabın Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 128 (Can Yayınları)
Çevirmen: İnci Kut
Orijinal Adı: La hojarasca
İlk Baskı Yılı: 1955

3.68/5 (57)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.