Virginia Woolf Kimdir

Virginia Woolf’un Hayatı, Virginia Woolf’un Sözleri, Virginia Woolf’un Kitapları, Virginia Woolf’un Romanları, Virginia Woolf’un Eserleri, Virginia Woolf’un Biyografisi, Virginia Woolf Hakkında Bilgiler kitapsozler.com adresinde.

Virginia Woolf 25 Ocak 1882 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da doğdu.

Virginia Woolf’un babası Victoria Devri’nin ünlü yazarlarından Sir Leslie Stephen’dir.  Virginia Woolf’un annesi ve babası daha önce başka biriyle evlenip dul kaldıktan sonra birbirini bulmuş bir çiftdir. Virginia Woolf’un dört öz kardeşi vardır.  Bunlar Vanessa, Julian, Thoby ve Adrian’dır.

Woolf özel öğretmenlerden Latince ve Klasik Yunanca dersleri aldı. Woolf, henüz dokuz yaşındayken ağabeyi Thoby ile evde Hyde Park Gate News adı altında haftalık bir dergi çıkarmaya başlamıştır.Virginia Woolf Kimdir

Virginia henüz on üç yaşında iken annesi yakalandığı grip nedeniyle ölmüştür. Virginia o dönemin şartlarında kadının ikinci planda olması dolası ile okula gidememiştir. Fakat babasının desteği ile kendini devamlı geliştirmiştir.

Virginia Woolf’un 1904 yılında ise babası Leslie Stephen’in ölümü üzerine Virginia kardeşleri ile birlikte Londra’nın Bloomsbury semtine taşınmışlardır.

Bloomsbury grubu; birçok ünlü edebiyatçıyı ve cinsel konulardaki özgürlükçü tavırlarıyla tanınan bir grup entelektüelden oluşuyordu. Grupta bulunan birçok kişi eşcinsel ya da biseksüeldi bulunmaktaydı. İnsanlar onları etik bir grup olarak görüyorlardı. Grupta John Maynard Keynes, E. M. Forster, Roger Fry, Duncan Grant ve Lytton Strachey gibi ünlü kişiler vardı.

Virginia Woolf, 1909 yılında bir süreliğine Lytton Strachey ile nişanlandı fakat Virginia Woolf 1912 yılında Leonard Woolf ile evlendi.

Profesyonel olarak 1905 yılında yazmaya başlayan Virginia Woolf’un orijinal adı olan The Voyage Out olan ‘’Dışa Yolculuk’’ adlı ilk kitabını 1915 yılında yayınlanmıştır.

Yazar Virginia Woolf’un orijinal adı ‘’ Night and Day’’ olan ikinci romanı ‘’Gece ve Gündüz’’ adlı kitaptır.

Feminist yazar Virginia Woolf’un, 1929 tarihli yayımlanan orijinal adı ‘’ A Room of One’s Own’’ olan ”Kendine Ait Bir Oda” adlı kitabı feminist hareketin klasik bir kitabı olarak kabul edilmektedir.

Virginia Woolf’un kitaplarının kapaklarında kardeşi Vanessa Bell’in resimleri bulunmaktadır.

Artık okuyamayan, yazamayan ve aklını hepten yitireceğinden endişe eden ve 28 Mart 1941yılında içinde bulunduğu durumdan dolayı daha Ouse nehrine ceplerine taşlar doldurarak atlayıp intihar etmiştir.

Virginia Woolf, ölmeden önce arkasında iki intihar mektubu bırakmıştır. Birisi kardeşi Vanessa Bell’e diğeri ise kocası Leonard Woolf’a.

İngiliz feminist yazar Virginia Woolf, 28 Mart 1941 yılında intihar etti.

Virginia Woolf’un Kitapları:

Dışa Yolculuk

Gece ve Gündüz

Jacob’un Odası

Mrs Dalloway

Deniz Feneri

Orlando: Bir Yaşamöyküsü

Dalgalar

Yıllar

Kendine Ait Bir Oda

Londra ManzaralarıVirginia Woolf Hayati

Flush Bir Köpeğin Romanı

Üç Gine

Perde Arası

Virginia Woolf’un Günlükleri

Pazartesi ya da Salı

3.69/5 (67)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.