Vejetaryen-Han Kang

Güney Koreli Kadın Yazar Han Kang’ın 2016 Uluslararası Man Booker Ödüllü Romanı Vejetaryen Artık Türkçe.

2016 yılına damgasını vuran Vejetaryen, Ocak ayında raflarda yerini alıyor.

Koreli yazar Han Kang’ın kaleme aldığı roman, Uluslararası Man Booker Ödülü’ne layık görüldü. New York Times Book Review,  Entertainment Weekly, Publishers Weekly, Time, Buzzfeed, Bookpage, Huffington Post gibi birçok gazete ve sitenin 2016’nın En İyi Kitapları Seçkisi’nde yerini aldı.

Vejetaryen, kendisine biçilen role uymak istemeyen bir kadının kendini bulma savaşının, vejetaryen olmaya karar verdikten sonra yaşadığı ilginç değişimin hikayesi.

Özgün adı The Vegetarian olan 2016 Uluslararası Man Booker Ödülü, 2016’nın En İyi Kitapları Seçkisi Han Kang’ın Vejetaryen kitabı April Yayıncılık etiketi 2017 yılının Ocak ayında kitapseverlerin karşısında.

April Yayıncılık tarafından yayımlanan Han Kang’ın Vejetaryen kitabı Türkçe çevirisini Göksel Türközü yapmıştır. Göksel Türközü tarafından Türkçe çevirisi yapılan Han Kang’ın Vejetaryen kitabının sayfa sayısı 160 sayfadan oluşmaktadır.

2016 Uluslararası Man Booker Ödülü, 2016’nın En İyi Kitapları Seçkisi (New York Times Book Review,  Entertainment Weekly, Publishers Weekly, Time, Buzzfeed, Bookpage, Huffington Post)

Han Kang bizleri cinselliği, şiddeti, ilişkilerimizi ve saplantılarımızı sorgulayacağımız rahatsız edici bir yolculuğa çıkarıyor.

Han Kang’ın Vejetaryen Kitabına Yapılan Yorumlar:

Derinize nüfuz edecek ürkütücü bir evrenselliğe sahip. Laura Miller

Kang, insan beyninin ve bedeninin dayanabileceği sınırları ve vahşetin en uç biçimlerinde bile görülebilen tuhaf güzellikleri araştırıyor. Entertainment Weekly

Vejetaryen Romanının Yazarı Han Kang Kimdir?

Gwangju’da doğdu ve on yaşında Seul’e taşındı. Yonsei Üniversitesi’nde Kore Edebiyatı eğitimi gördü. Yi Sang Literary Prize, Today’s Young Artist Award, Korean Literature Novel Award sahibi yazarın Baby Buddha ve Vejetaryen kitapları sinemaya da aktarıldı.

Deborah Smith tarafından İngilizceye çevrilen Vejetaryen, Uluslararası Man Booker Ödülü’ne layık görüldü; New York Times Book Review, Entertainment Weekly, Publishers Weekly, Time, Huffington Post, Buzzfeed, Bookpage gibi gazete, dergi ve platformlar tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi. Kang, Seoul Institute of the Arts’ta yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.

Han Kang’ın Vejetaryen Romanının Türkçe Çevirisini Yapan Göksel Türközü Kimdir?

1972 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Kore Hükümetinin yüksek lisans bursunu alarak Kore’ye gitti. 2006 yılında Erciyes Üniversitesi’ne yardımcı doçent olarak geçiş yaptı. Yonsei Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘’6. Yabancılar Arası Korece Şiir ve Kompozisyon Yarışması’’nda şiir dalında büyük ödül kazandı. Kore Hükümeti tarafından Kore dilinin gelişimi ve tanıtımına katkıda bulunanlara verilen Kore Devlet Başkanı Nişanını aldı.

Halen Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir. Kore dili eğitmenliği, araştırmacılığın yanı sıra edebiyat çevirileri de yapmaktadır.

Han Kang’ın Vejetaryen Kitabının Künyesi:

Yayınevi: April

Yazar: Han Kang

Türkçesi: Göksel Türközü

Özgün Adı: The Vegetarian

Türü: Roman

Sayfa: 160

Ebat: 14×21

1. Baskı: Ocak, 2017

Kağıt: Enzo 60

ISBN: 978-605-5162-78-8

Fiyat: 18 TL

Han Kang’ın Vejetaryen kitabından alıntılar:

Rüyalar başlamadan önce Yonğhe ve kocasının hayatları gayet sıradandı. Evliliğin tekdüzeliğinde normal bir yaşam sürerlerken, Yonğhe rüyalar görmeye başladı ve vejetaryen olmaya karar verdi.

Evdeki tüm etleri bir torbaya doldurdu.

Kalamarları. Yumurtaları.

O hafta kocası, iş yerine ilk kez ütüsüz bir gömlekle gitti.

Bu, korkunç değişimin başlangıcıydı.

3.5/5 (20)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.