Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi-Sam Stall

Kedilerle İlgili Hikayelerin, Kedilerin Tarihteki Yeri Hakkında, Kedilerin Tarihçesi Hakkında Bilgilerin, Kediler Hakkında İlginç, Şaşırtıcı Bilgilerin Yer Aldığı Bir Eser.

Sam Stall’ın Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi kitabı kediler hakkında yazılmış birçok bilginin yer aldığı bir kitaptır.

Sam Stall’ın Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi kitabı ülkemizde Can Yayınları etiketi ile çıkmıştır. Can Yayınları tarafından yayımlanan Sam Stall’ın Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi kitabının Türkçe çevirisini Ayşen Anadol yapmıştır.

Ayşen Anadol tarafından Türkçe çevirisi yapılan Sam Stall’ın Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi kitabı 184 sayfadan oluşmaktadır.

Tek bir kedinin uygarlığı değiştirmeye gücünün yetmeyeceğini düşünüyorsanız, koca bir canlı türünü tek başına yok eden Tibbles’ı duymamışsınız demektir. Ya da Pakistan ile ABD arasında diplomatik bir tartışmayı tetikleyen Ahmedabad adlı kedi yavrusunu. Ya da bir tutam tüyüyle bir katilin yakalanmasını sağlayan Kartopu adlı Kanada kedisini.

Bunlar, ‘’uygarlığı değiştiren 100 kedi’’den yalnızca üçü. Elinizdeki kitap, bilim, tarih ve sanata ve daha birçok alana katkıda bulunan kedilere selam duruyor. Büyük edebiyat yapıtlarına esin kaynağı olanlardan tutun da, polise telefon ederek sahibinin hayatını kurtaranlara kadar, kedilerin zekâsını ve cesaretini gözler önüne seren birçok örnek var bu kitapta.

Bütün bu kedicikler tarihi az çok değiştirdiler. Bunu umursamamaları, hatta yaptıklarının farkında bile olmamaları, çok daha basit bir işi becerince yaygara koparan insanlara örnek olmalı.

Sam Stall’ın Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi kitabından alıntılar:

Tipik bir kedi gamsızdır; insan ırkı ne yapmış, ne etmiş, umurunda değildir. Kişiliğinin belki de en önemli unsurudur bu. Tabağında yiyecek, kutusunda temiz kum, bir de gelip geçeni seyredeceği pencere kenarı oldu mu, çevresinde kim ne dilerse yapabilir.

Kediler fare, sıçan ve kuşları imha etmekteki ustalıklarıyla ünlüdür. Ama uygarlık tarihinde hiçbir kedi, mütevazı bir deniz feneri bekçisinin Tibbles adlı kedisinin gemlenemeyen kan tutkusuyla boy ölçüşemez. Bilim kroniklerinde, tek başına bütün bir canlı türünün kökünü kurutan biricik hayvan olma gibi feci bir şöhretin sahibidir.

Kökü kuruyan bu talihsiz tur, Stephens Adası çit kuşuydu. Bildiğimiz kadarıyla sıra dışı bir yaratıktı ve zararsızdı.

Çit kuşlarının son sığınağı Stephens Adası’ydı. Yeni Zelanda’nın kuzey kıyısı açıklarında kabaca bir buçuk kilometre karelik bir kaya parçasıydı burası.

Bu tuhaf kuşlar kuşbilimcilerin de ilgisini çekti. 1895’te küçük yaratık bilim dünyasına takdim edildi ve adına Latincc Xenicus lyalli dendi.

Yıl 1994′tü. Prens Edward Adası’ndaki Kanadalı yetkililer Shirley Duguay’i derin kazılmamış bir mezarda buldular.

Ancak adli tıp uzmanlarının ceketin üzerinde buldukları yirmi yedi beyaz tüyün bir kediye ait olduğu anlaşıldı.

Maryland’deki Frederick şehrinde Ulusal Kanser Enstitüsü Genom Çeşitliliği Laboratuvarı’nda çalışan bir araştırmacı ekibi, kedi genomları haritası geliştirmeye çalışıyordu.

ABD Adalet Bakanlığı’nın hibe ettiği 265.000 dolarla Ulusal Kedigiller Genetik Veritabanı oluşturuldu.

3.23/5 (30)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.