Ümit Ziya Altı Röportaj

Sende Mahsur Kaldım Kitabının Yazarı Ümit Ziya Altı İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Ümit Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Ümit Ziya Altı Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

1974 Yılı Ekim ayının 20’nci gününe rastlayan bir Pazar gününde İstanbul’da doğmuşum. Edebiyata ve yazmaya olan merakım ilk olarak ortaokul yıllarında başladı. Kendime has üslubum ile Türkçe öğretmenim ve arkadaşlarımın dikkatlerini üzerime çekerek onların beğenisini kazandım ve içimdeki bu yazma edimini de hiç bırakmayarak yazmaya devam ettim. Lise yıllarından itibaren de tüm yazdıklarımı arşivimde toplamaya başladım. Tahsil hayatımı İstanbul’da tamamladıktan sonra ise 1993 yılında Antalya’ya yerleştim ve burada medya dünyasına adım atarak yazılı ve görsel basının pek çok ayağında görev yaptım. 1994 yılında karikatüre merak sardım ve ilk kişisel sergimi 1995 yılında ‘Antalya Karikatür Sokağı’nda açtım. Aynı yıl arkadaşlarımla birlikte amatör bir tiyatro topluluğu kurarak hem oyunculuğa adım attım hem de tiyatro oyunları yazmaya başladım ve bu konuda kendimi geliştirerek de pek çok tiyatro oyununu kaleme alıp bu oyunları sahneleyerek yazdım, oynadım ve yönettim. Yerel, bölgesel ve uydudan ulusal yayın yapan TV ve Radyo kanallarında şiir programları yaptım. Çeşitli internet siteleri ile yerel ve bölgesel süreli yayın yapan gazete ve dergilerde köşe yazılarım ile denemelerim yayınlandı. Ortaokul sıralarında amatör olarak başladığım bu edebiyat sevdası, şiir, oyun metinleri, köşe yazıları, öykü ve denemelerimle devam etti. umit ziya alti kimdirTrend Yayınevi’nden çıkardığım ve deneme türünde olan ilk kitabım ‘’Sende Mahsur Kaldım’’ ile de çok daha geniş kitlelere ulaşarak Trend Yayınevinin yazarları arasına girdim. Aynı zamanda müzikle de uğraşarak keman çalmakta ve şarkı sözleri de yazmaktayım. Güftesi kendime ait olan bir eserim ise bestelenerek TRT’de arşivine girmiştir. Bunun yanı sıra ulusal yayın yapan KANAL V Televizyonunda ise her hafta Salı akşamı saat: 22.45’de ‘’Aşkın Şiir Hali’’ isimli bir programı hazırlayıp sunmaktayım.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

www.edebiyatdunyasi.com da, Birlik ve Mors Dergi de düzenli olarak makaleler yazmaktayım.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Evet.

En Çok Beğendiniz Yazarlar Kimlerdir?

Orhan Veli, Cemal Süreya

Şimdiye Kadar Kaç Tane Yayımlanmış Kitabınız Var?

Sende Mahsur Kaldım isimli ilk kitabım mevcut. İkinci kitabım ise Nisan ayında raflarda olacak.

Sende Mahsur Kaldım Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Sende Mahsur Kaldım bir deneme kitabı aslında. İçerisinde hikâye, şiirler ve aforizmalar var. İki kelimeyle özetleyecek olursak da yarım kalan bir aşk hikâyesini anlatıyor.  Kitapta geçmişlerindeki aşkların acısında mahsur kalan ve kaybettikleri aşklarına özlem duyanların hikâyesi var. Aşkı, sevgiyi, ayrılığı, hüznü, yalnızlığı ve hasreti, deneme yazılarımla şiir ve hikâyelerimin arasında serpiştirmeye çalıştım. Geride bırakılanların unutulmadığını, bu uğurda yaşanacak olan güzel anıların ertelendiğini ve eskilerde mahsur kalanların duygularını bir şekilde betimlemeye çalıştım.

Sizce Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazmak duygu işidir aslında. Duygular çepeçevre etrafınızı sarmaya başladığı anda elinizdeki kalem dile gelir ve başlarsınız satırlarla muhabbet etmeye. Önce şiire damlatırsınız duygularınızı ki bence şiir insanın kendisiyle konuşmasıdır. Ardından şiirdeki o dizelerde size dar gelmeye başlar ve yüreğinizdeki tüm kelimeleri dökmek istersiniz sayfalara. Sayfalar sayfaları kovalar, zaman durur, yürek doygunluğa ulaşır ve böylece bir de bakmışsınız ki gün ağarmış ve bilgisayarınızın ekranındaki açık olan word sayfasında da epeyce bir yazı birikmiş ve yepyeni bir bebek daha dünyaya gelmiştir artık. Tabi burada önemli olan kendinize has bir üslubun geliştirilmesidir. Çünkü günümüzde neredeyse her gün bir sürü yeni kitap piyasaya çıkıyor. Siz öyle bir şey yazmalısınız ki aradan sıyrılarak okurun gönlünü fet etmelisiniz. Sıradan olayları dahi işleseniz burada önemli olan kaleminizi nasıl oynattığınız ve o bildik olayı kendi tarzınızla nasıl anlattığınızdır. İşte bunu başardığınız zaman aranan ve okunan bir yazar olmayı başarabilirsiniz. Her şeyden önce yazdıklarınız anlaşılır olmak durumundadır. İlk başta kendiniz yazdıklarınızı beğeneceksiniz ki sonrasında okurlarınız da beğensin. Bunun içinde yaşayarak yazmanız gerekmekte. Satırlara döktüğünüz duyguları içinizde hissetmelisiniz gerisi zaten gelecektir.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?umit ziya alti roportaj

Okurlarım benim her şeyim ve yazılarımı onların o güzel yüreklerine emanet ediyorum. Benim yazmamda ki gayem ortak duygularımızı dışa vurup kâğıtlara dökerek bunu diğer insanlarla paylaşabilmenin mutluğunu yaşayabilmektir.  Bu yüzden onların desteklerine çok ihtiyacım var. Yeni kitaplarımın ortaya çıkabilmesi için onların yürekleriyle bu kitabı beğenmesi, alıp okuması ve başkalarına da tavsiye etmeleri gerekiyor.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Desteğiniz ve alakanız için teşekkür ediyorum…

Bu güzel ve keyifli röportaj için Ümit Ziya Altı’ya çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.