Ufuk Aymaz Röportaj

Merhaba Ufuk Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Ufuk Aymaz Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

1985 Zonguldak doğumluyum. Aslen Iğdırlıyım. İstanbul’da bir devlet kurumunda, 8 yılı aşkın süredir sınıf öğretmenliği yapmaktayım. Evliyim. Tiyatro ve sinema, şiir dışında sayabileceğim ilgi alanlarım.

Sizce Şiir Nedir?

Benim için şiir; her şeyden önce, beni kendime yaklaştıran bir yaşama biçimidir. Bir yerde; sürekli arayan ama ne aradığını da bilmeyen bir adamın macerası. Elbette şiir en çok yazıldığı üslupta, o özel dildedir. Yani yaşarken içerde ve dışarda, duyumsadığım her şeyi, özel ve uyumlu bir dil kullanarak şiire dönüştürmeye çalışıyorum.ufuk-aymaz-kimdir

En Çok Beğendiniz Şairler Kimlerdir?

Özellikle son beş yılda çok farklı isimleri okuma şansım oldu. Hepsinin kaleminden kendimce çıkarımlarda bulundum. Edebiyat dergilerini yakından takip etmeye çalışıyorum. Ödül alan genç ve tanınmış isimleri mercek altına alıyorum. Şu an günümüzde, bir çeşitlilik var şiirde. Belki çok sonra daha net fark edilecek.

Dünya Şiirinden Pablo Neruda, Luis Aragon, Jorge L. Borges, Lorca, Sylvia plath, İngeborg-bachmann, Ezra Pound gibi isimleri sayabilirim. Bu isimlere nazaran, Sanırım benim şiire olan tutkumun gelişmesinde Türk Edebiyatı şairleri daha çok etkili oldu. Özellikle İkinci Yeni Kuşağı. Turgut Uyar, şiirini kendime en yakın bulduğum isimdir. Son yıllarda ise Haydar Ergülen, Küçük İskender, Şükrü Erbaş, Gülten Akın, Tuğrul Tanyol, Şeref Bilsel ve Enver Ercan gibi isimlerin üzerimde etkisi olduğuna inanıyorum.

Şimdiye Kadar Kaç Tane Yayımlanmış Kitabınız Var?

Mühür Yayınlarından, Ekim 2016’da çıkan ‘Dünya Nüfusunun Sonuncusu’ adlı şiir kitabım ilk kitabım.

Dünya Nüfusunun Sonuncusu Şiir Kitabından Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Kitabıma ‘Dünya Nüfusunun Sonuncusu’ adını verdim. Çünkü içindeki şiirler, dünyaya aidiyet duymayan bir adamın şiirleriydi. Dünya nüfusunu bir sıraya dizecek olursak, o sıranın en arkasında duran adamın hissiyle yazdım. Herkesi görebilen ama kimsenin görmediği biri. Bir ötekinin şiirlerini barındırıyor kitap.

Kitabım dört bölümden oluşuyor. İstedim ki; o sıralamanın en sonunda dururken yalnızca bir ihtimal olarak kalacak olan şair, ‘gökten düşemeyen dördüncü elma’ olsun. Kentsel bir yalnız, yorgunluk kanserine yakalanmış hem de. Buharlaşan ve elbette acıyan birinin şiirleri. Sıranın en sonunda dururken, şahit olduğu ölümleri, kendi ölümüne eşitliyor ve bu ölümleri ‘Ölüm, Seyyar Ömrümün Zabıtası’ adıyla şiire döküyor. Ve elbette aşk var, yaşama tutunacak o ince dal. ‘Aşkın Gabarisi’ bölümünde aşklarının kapasitesini anlatıyor. Tasavvufi bir aşktan kapital bir aşka dönüşerek…ufuk-aymaz-dunya-nufusunun-sonuncusu

Ve tüm bunları  ‘ Konuşma Balonları’ ile özetliyor. Çünkü kimse kimseyi dinlemiyor, konuşma balonları olmadan. Ve bu kısım, konuşma balonlarının içine yazılmış monologlar.

Okuyucularınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Şiire hayatlarında daha çok yer vermelerini öneririm. Şu dışarda akan gürültünün içinden kendilerine dair sesleri ayırıp dinlediklerinde görecekler ki; ne duyuyorlarsa bir tarafından şiirdir hep.ufuk-aymaz-fuar

İnsan; her şeyin çılgınca tüketildiği bu çağda, daha geniş zamanlara yayarak yaşabileceği bir şeyler arıyor. Şiir tam da bu noktada çok önemli. Edip Cansever’in ‘Bu düzen size insanlığınızı unutturacak’ dediği dünyada, size insanlığınızı hatırlatacak olandır şiir.

Bu güzel ve keyifli röportaj için Ufuk Aymaz’a çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.