Türkler Merak Edilen 117 Bilimsel Soru-Önay Yılmaz

Önay Yılmaz’ın Türkler Merak Edilen 117 Bilimsel Soru Konusu, Önay Yılmaz’ın Türkler Merak Edilen 117 Bilimsel Soru Kitabından Sözler, Önay Yılmaz’ın Türkler Merak Edilen 117 Bilimsel Soru Kitabı Hakkında.

Önay Yılmaz’ın Türkler Merak Edilen 117 Bilimsel Soru kitabından alıntılar:

Türk kelimesi bugünkü şekliyle ilk olarak Orhun Alfabeleri’nde geçmekte. Kelimenin gelişimi TÖRÜK  TÜRÜK  TÜRK şeklinde olmuş. Ne anlama geldiği konusunda değişik görüşler bulunmakla birlikte yaygın olarak “Güçlü”, “Kuvvetli”, “Töreli” anlamları kabul görüyor.

Yenisey’de “Andronova” denilen yerdeki bulgular sebebiyle Altaylılar “Andronova insanı” adım almışlar. Altaylılar Türklerin ilk ataları olarak kabul edilmekte. Bunlar MÖ 1700′den itibaren Altay ve Tanrı dağlan çevresine yayılmaya başlamışlar.

Türkler’in in ilk anayurdu ise “Orta Asya” kabul ediliyor. Orta Asya, doğuda Kingan dağlarından batıda Hazar Denizi’ne, kuzeyde Sibirya kıyılarından, güneyde Himalaya ve Karanlık dağlarına kadar uzanan çok geniş bir bölgeyi kapsıyor…

Bumin ‘kağanlık’ şanını kendi üzerine geçirerek Moğolistan’daki nehir yörelerine, daha doğru bir deyişle ‘Ötüken Tepesi’nin kutsal ormanı’ denilen yere gidip yerleşir.turekler merak edilen 117 bilimsel soru kitap

Fransız tarih araştırmacısı Jean Paul Roux, “Türklerin Tarihi” (Kabalcı Yayınevi) adlı kitabında Türklerin ortaya çıkışını söyle anlatıyor: “Veylerin kendilerine karşı 458 yılında sürdürdükleri saldırılar sonucunda oldukça zayıf düşen Juan juanlar (Avarlar), yeniden bağımsızlıklarını elde etmek için sabırsızlanan Töleslerin sürekli isyanlarına karşı koymak zorunda kalırlar (503, 516, 521). Bu yılmaz isyankârlar tek başlarına başarılı olamayınca komşularını da bu ayaklanmaya katmaya karar verirler. Onlarla temasa mı geçmişlerdir, yoksa ne istediklerini komşuları mı tahmin etmiştir? Belli değil. Her ne olursa olsun, Altay kabilelerinden biri 546′da Tölöslerin bu planlarından haberdar olur ve onları Juan juanlara ihbar eder ve ayaklanma başlamadan bastırılır.

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.