Türkan-Ayşe Kulin

Türkan Saylan’ın Hayatı, Ayşe Kulin’in Romanları Kitapları, Türkan Dizisinin Konusu Oyuncuları Yönetmeni Senaristi, Türkan Kitabının Yazarı Kimdir, Türkan Saylan’ın Hayatını Anlatan Dizi, Ayşe Kulin’in Türkan Kitabının Konusu, Ayşe Kulin’in Türkan Kitabının Özeti, Ayşe Kulin’in Türkan Kitabından Sözler, Ayşe Kulin’in Türkan Kitabı Televizyon Dizisi Olarak Uyarlanmıştır.

Ayşe Kulin’in Everest Yayınları tarafından yayımlanan Türkan kitabı 344 sayfadan oluşmaktadır.

Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün, er veya geç gelecekti. Buna bütün kalbimle inanıyordum. Sabrımı ve sükûnetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa her gelen çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun!

Ne demiş şair: Yaşamak şakaya gelmez…

Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı… Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı.

Türkan Saylan… Tek ve tek başına!

Türkan: Tek ve Tek Başına; Ayşe Kulin’in 2009 yılında Everest Yayınları tarafından yayımlanan kısaca ÇYDD olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başkanı Türkan Saylan’ın hayatını ve hayatı boyunca yaptıklarını anlattığı biyografik romanıdır.

Ayşe Kulin’in Türkan romanı aynı adla 2010 yılında televizyon dizisine uyarlanmıştır.

Türkan dizisinin yapımcılığı Ata Türkoğlu yapmıştır. Türkan dizisinin senaryosunu ise Oya Yüce yazmış,

Kitabın konusundan esinlenilerek 2010 yılında Türkan adlı dizi yapılmıştır. Türkan dizisinin ilk dört bölümün yönetmenliğini Türkan Derya, sonraki bölümlerin yönetmenliğini Cemal Şan yapmıştır.

Türkan Dizisinin Oyuncuları: Pınar Öğün, Saygın Soysal, Nesrin Kazankaya, Damla Sönmez, Ozan Osmanpaşaoğlu, Bora Cengiz, Özgürcan Çevik

Ayşe Kulin’in Türkan kitabından alıntılar:

Birkaç günden beri boğazımdan hiçbir şey geçmiyor. Son kemoterapi seansı mide bulantılarımı artırdı. Beni serumla beslemeye çalışıyorlar ama ellerimde kollarımda serumu saplayacak damar da kalmadı artık. Her tarafım delik deşik. Hızla yaklaşmaktayım kaçınılmaz sona. Birkaç işim kaldı yapılacak. O işleri tamamlamanın telaşındayım. Sonra tüm tedaviyi kestireceğim. Bu nefes nefese koşu bitecek. Dinlenmek benim de hakkım. Uyumak huzur içinde! Uzun zamandır uykularım da yok çünkü. Yatağın içinde sabahı bekliyor, eğer halim varsa, kalkıp şafağın söküşünü seyrediyorum günlerdir. Şafakta gökyüzü önce kıpkırmızı oluyor sonra turuncuya çalıyor, sararıyor, pembeleşiyor, mavileşiyor dakikalar geçtikçe, sanki renkler birbirinin içine akıyor, birbirinin içinde eriyor, tarifi mümkün olmayan, inanılmaz bir güzellik kaplıyor göğü.

1990′lara kadar, önceleri haftada birkaç kez, sonra da giderek seyrekleşen bir tempoyla yazışmıştık Gökşin’le. Kandilli Kız Lisesi’nde okurken, yazları ayrılırdık. Her geçen günümüzün nerdeyse her saatini mektuplarda anlatırdık birbirimize. Liseyi bitirince ben İstanbul’da Tıp Fakültesi’ne gittim, Gökşin Ankara’da Dil Tarih’e yazıldı. Mektuplarımız hızlandı. Onun yeniden İstanbul’a dönüşüne kadar, tüm yaşadıklarımızı mektuplarda paylaştık. Bana hiç yayınlamadığı ama hayatı boyunca yazdığı şiirlerini de yollardı. Sadece gündelik hayatımızın ayrıntılarını değil, okuduğumuz tüm romanları, öyküleri, şiirleri de mektuplarda tartışır, karakter tanımlamaları yapardık. Yıllar içinde hayal yükümüz çoğaldık ta mektuplarımız azaldı ama hiç kesilmedi. Son yıllarda, aynı şehirde yaşadığımız halde, sadece doğum günlerimizde kart atmakla kalmamış ara sıra yine mektuplaşmıştık.

Tek ve tek başına! Her bedele değersin diye düşündüm, ey özgürlük!

Her karar bir sorumluluktur.turkan ayse kulin

Güçsüz gözükmek en gücüme giden şeydir.

Dinleyebilme; başkalarını anlayabilmek ve kalpleri kazanmak hususunda en kudretli anahtardır.

Tüm dinlerin Allah’a giden yolda bir vasıta olduğunu inandığım için hayatimin boyunca hiç bir dini küçümsemedim.

Dün gece uyumadım ki uyanayım.

3.27/5 (22)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.