Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları-Ahmet Bican Ercilasun

Türk Dilinin En Önemli Bilim Adamlarından Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un Eseri; Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları Çıktı.

Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları kitabı raflarda yerini aldı.

Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları eseri Dergah Yayınları etiketi ile 2016 yılının Kasım ayında yayımlandı. Dergah Yayınları tarafından yayımlanan Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları eserinin sayfa sayısı 758 sayfadır.

Türk dil bilimci, Türkolog ve yazar Ahmet Bican Ercilasun’un Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları kitabından alıntılar:

Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları, Türk dilin önemli bilim adamlarından Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un alanına kazandırmış olduğu nitelikli çalışmalarının sonuncusudur. Titizlikle hazırlanan eser, üç ana bölümden oluşuyor: Türk kağanlığının tarihi, bengü taşların dil, edebiyat, tarih vb. bakımlardan incelenmesi ve üç metnin okunuşu.

Türklerin bizzat kendileri tarafından yazılmış ilk metinleri incelemesinin yanı sıra Türklerin tarihine ve dönemin önemli olaylarına da ışık tutan eser, bengü taşlarla ilgili tarihî ve arkeolojik çalışmalara, bilimsel toplantılara ve edebi değerlendirmelere yer vermesiyle de kapsamlı bir çalışma olma özelliği taşıyor. Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları, bu alanda okuyucusuna farklı bakış açıları kazandırmayı vaat eden bir eser…

Tunyukuk, Köl Tigin, Bilge Kağan… Türk tarihinin, VIII. yüzyılın ilk yarısında yaşamış üç büyük ismi. Fakat Türk tarihinde o kadar çok büyük isim var ki! O hâlde bu üç ismi diğer büyüklerden ayıran özellik nedir?

Bu üç isim, tarihte milyonlarca Türk’ün kullandığı, bugün de milyonlarca Türk’ün konuşup yazdığı ve hiç şüphesiz gelecekte de yine milyonlarca Türk’ün kullanmaya devam edeceği dilin bilinen ilk temsilcileridirler.

İlk defa bu üç isim adına Türk dilinde yazılı anıtlar dikilmiştir ve bunlardan ikisi, Tunyukuk ile Bilge Kağan, bu anıtlardaki Türkçe metinlerin müellifleridir. Bir gün, daha eski metinler bulunabilir. Fakat daha eskileri bulununcaya kadar Türkçenin en eski metinleri bunlardır. 1893 yılı sonlarından, 122 yıldan beri bu böyledir…

3.71/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.