Tüm Zamanların En İyi 10 Distopya Kitabı ve Filmi

Distopya’nın Anlamı Nedir, Distopya Ne Demektir, Distopya Filmler, Distopya Kitaplar, En İyi Distopya Filmleri, En İyi Distopya Kitapları.

Distopya Nedir: Yunanca kökenli bir kelime olan dystopia yani Distopya, ütopyanın tam zıttı bir anlama sahip olup kara-kötücül bir gelecek planlama demektir.

Distopya kelimesi ilk olarak İngiliz filozof, politikacı ve ekonomist John Stuart Mill tarafından kullanılmıştır.

Sinemada, edebiyatta; tiyatroda televizyon dizilerinde, çizgi romanlarda ve daha birçok alanda bu türün örnekleri görülmektedir. Bu türün en iyileri nelerdir derseniz;

Tüm Zamanların En İyi 10 Distopya Kitabı ve Filmi:1984 george orwell1. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ( 1984 ) – George Orwell
Asıl adı ile Eric Arthur Blair olan İngiliz Edebiyatı’nın ünlü isimlerinden ” Hayvan Çiftliği ” adlı eserin yazarı George Orwell’ın ” 1984 ” adlı romanı distopik bir dünyada geçer. Distopya romanlarının en ünlü romanlarından olan ” Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ” adlı roman; İnsanların nasıl da apolitikleştirildiklerini, nasıl da her şeyden korkan bir hale getirildiklerini çok iyi anlatır. Okurken her satırı içinize işleyeceğinden etkisinden kurtulmanız da kolay olmaz.

Cesur Yeni Dunya Aldous Huxley2. Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley
İngiliz yazar Aldous Leonard Huxley’in orijinal adı ” Brave New World ” olan ” Cesur Yeni Dünya ” adlı romanının konusu; Londra’da 26. yüzyılda geçen roman bizi Ford’dan sonra 632 yılına götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretilirler. Londra’da 26. yüzyılda geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur. Romanda üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi yani uykuda öğretim sayesinde toplum değiştirilmiştir.

ben robot3. Ben Robot – Isaac Asimov
Yahudi asıllı Amerikalı yazar ve biyokimyacı Isaac Asimov’un orijinal adı ” I, Robot ” olan ” Ben Robot ” adlı bilim kurgu romanının konusu ise; Hikâyeler birbiriyle bağlantılı olmadığı halde hepsi insanlar, robotlar ve ahlâk doğruluğunun ilişkileri hakkındadır. Hepsi birlikte Asimov’un robotik yasalarının tarihini anlatırlar.
Ben Robot, Isaac Asimov tarafından yazılan dokuz bilim kurgu öyküsünün toplandığı bir kitaptır.

franz kafka dava4. Dava – Franz Kafka
Orijinal adı ” Der Process ” olan dünya edebiyatının ünlü yazarlarından Franz Kafka’nın ”Dava ” adlı romanının konusu; Korku Çağı diye adlandırılan 20. yüzyılda insanoğlunun artık neredeyse kurtulunması olanaksız bir yazgıya dönüşen kuşatılmış yaşamının öyküsüdür.
Sinema tarihinin en iyi filmleri arasında sayılan orijinal adı ” Citizen Kane ” olan ” Yurttaş Kane ” adlı filmin Amerikalı yönetmeni Orson Welles tarafından 1962 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Filmin özgün adı ” ı Le Procès ” olan ” Dava ” filmi Amerika Birleşik Devletleri’nde ” The Trial ” olarak gösterime girmiştir.

Ray BRADBURY Fahrenheit 4515. Fahrenheit 451 – Ray Bradbury
Amerikalı bilim kurgu ve korku türlerinin yazarı Ray Douglas Bradbury’un ” Fahrenheit 451 ” adlı ünlü bilim kurgu romanının konusu ise; Guy Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı. Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan on yedi yaşındaki genç kızla karşılaşana dek. Montag’ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra… İşini, eşini, yaşayışını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter. Sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biri.
Fahrenheit 451 adlı roman adını, kâğıdın 451 Fahrenheit’ta tutuşması gerçeğinden almaktadır. Aynı zamanda ünlü Fransız sinemacı, François Truffaut tarafından da sinemaya uyarlanmıştır ancak Truffaut kendi yorumunu katmayı tercih etmiş ve kurguda bazı değişiklikler yapmıştır. Bu film Türkiye’de ‘’ Değişen Dünyanın İnsanları ‘’ adıyla gösterime girmişti.

Layout 16. District 9: Yasak Bölge 9
Yönetmenliğini Neill Blomkamp’ın yaptığı film Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Johannesburg kentinde çekilmiştir. Bilimkurgu filmi olan Yasak Bölge 9 filmin konusu ise; 1982 yılında çok büyük bir uzay gemisi Johannesburg üzerine konuşlanır. Yaklaşık 30 yıl önce uzaylılar dünyayla ilk bağlantılarını kurarlar. İnsanlar onlardan ya bir saldırı ya da büyük bir teknolojik ilerleme geleceğini beklerler ama bekledikleri olmaz. Aksine, kendi gezegenlerinde son hayatta kalan uzaylılar sığınmak için dünyamıza gelirler. Gelen bu yaratıklar Güney Afrika’da District 9 olarak tanımlanan bir yere geçici olarak yerleştirilirler. Artık, uzaylıların dünyada bulunmasıyla ilgili sabırlar tükenmiştir. Uzaylılar üzerindeki kontrol, Multi-National United MNU’a verilmiştir.

Androidler Elektrikli Koyun Dusler mi Do Androids Dream Of Electric Sheep7. Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? – Phillip K. Dick
Amerikalı bilim kurgu yazarı Philip Kindred Dick’in orijinal adı ” Do Androids Dream of Electric Sheep ” olan ” Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? ” adlı bilim kurgu romanının konusu; Andoid avcısı olan Rick Deckard’ın diğer bir avcı John İsidore isyancı androidlerin peşinden gitmesi konu alır.

Terminator James Cameron8. Terminatör – James Cameron
Terminatör; Titanik, Aliens ve Avatar gibi ödüllü filmlerin Kanadalı dünyaca ünlü yönetmeni James Cameron’un orijinal adı ” The Terminator ” olan Hollywood yapımı filmidir.
2029 yılının Los Angeles’ında yapay zeka ürünü olan Skynet adlı bilgisayar sistemi 1990’larda büyük bölümünü yok ettiği insan ırkının kurtulmayı başaran direnişçilerine karşı savaşmaktadır. Direnişçiler Skynet’e karşı başarıya ulaşmadan hemen önce Skynet gelecekten T-800 model robottu olan terminatörlerden birini zamanda yolculuk yaptırarak geçmişe göndermeyi başarır. Terminatör’ün tek görevi direnişçilerin başı olan John Connor’ın annesi olan Sarah Connor’ı öldürmektir.

damizlik kizin oykusu margaret atwood9. Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood
Kanadalı yazar Margaret Atwood’un ’’ Damızlık Kızın Öyküsü ‘’ adlı kitabı, çoğu eleştirmen ve okuyucu tarafından distopya türünün önde gelen eserlerinden sayılmıştır.
Feminizmin de başta gelen eserlerinden olan orijinal adı ” The Handmaid’s Tale ” olan Kanadalı kadın yazar Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü adlı romanının konusu ise; kadınların erkeklerin buyruğu altında olduğu ve bir kast sistemine göre sınıflandırıldıkları, doğurmanın her şeyden çok teşvik edildiği ve değerli görüldüğü dehşet verici bir hiyerarşiyi, totaliter ve teokratik bir devleti anlatıyor. ABD`nin günbegün itibar kaybetmesine bir son vermek amacıyla askerler ABD başkanını öldürür (ama bunu bir terörist saldırı gibi gösterir ve suçu Müslüman teröristlerin üzerine atarlar), bu da ilk hedefleri `düzeni yeniden sağlamak` olan, “Jacob`ın oğulları” isimli hareketi başlatmış olur. Yaptıkları ilk iş de, ülkedeki tüm kadınların banka hesaplarını dondurarak tüm haklarını ellerinden almaktır. Yeni askeri diktatörlük, toplumu teokratik, ırkçı ve şovenist biçimde yönetmeye başlar.

Parable of the Sower Octavia E Butler10. Parable of the Sower – Octavia E. Butler
Octavia E. Butler’ın ‘’ Parable of the Sower’’ adlı kitabının konusu; Bilim kurgu romanı olup iki seri halinde çıkan ve ilk serisi 1993 yılında yayımlanan kitap, Amerika Birleşik Devletleri, küresel ısınma ve büyük bir ekonomik çöküşün ardından sonra gelişen ve kanunun sadece adının var olduğu, sokakların her çeşit acıklı ve korkunç durumda olan insanlarla dolu olduğu, bir duruma sürüklenmektedir.

3.09/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.