Tüfek Mikrop ve Çelik-Jared Diamond

Pulitzer Ödüllü Amerikalı Bilim Adamı ve Popüler Bilim Kitapları Yazarı Kaliforniya Üniversitesi coğrafya ve fizyoloji profesörü Jared Diamond’un En Ünlü Eseri; Tüfek, Mikrop ve Çelik

Özgün adı Guns, Germs, and Steel The Fates of Human Societies olan Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları kitabı 1997 yılında Kaliforniya Üniversitesi coğrafya ve fizyoloji profesörü Jared Diamond tarafından yazılmıştır.

Jared Mason Diamond’un kaleme aldığı Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları kitabı ayrıca Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsanlığın son 13.000 Yıllık Kısa Hikayesi adı ile yayımlanmıştır.

Tübitak Yayınları tarafından yayımlanan Jared Diamond’un Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları kitabı 662 sayfadan oluşmaktadır.

Tübitak Yayınları’ndan çıkan Jared Diamond’un Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları kitabının Türkçe çevirisi Ülker İnce’ye aittir.

‘’Neden Avrupalılar Amerika’yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa’yı keşfetmedi?’’ Bu basit sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000’den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. İnsan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor… Biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, ”Batılı” koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.

Jared Diamond’un Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları kitabından alıntılar:

Dünyanın farklı bölgelerindeki farkı halklar için tarihin çok farklı biçimde geliştiğini hepimiz biliyoruz. Sonuncu Buzul Çağı’nı izleyen 13.000 yılda dünyanın bazı bölgelerinde metal aletlere sahip olan okuryazar sanayi toplumları ortaya çıktı, buna karşılık başka bölgelerinde okuryazar olmayan, çiftçilikle uğraşan toplumlar, daha başka bölgelerindeyse taş aletler kullanan, avcılık yaparak ve yaban yiyecekler toplayarak geçinen toplumlar vardı. Bu tarihsel eşitsizliklerin uzun gölgelerini bugünkü dünyamızda da gözlemliyoruz, çünkü metal aletleri olan okuryazar toplumlar öteli toplumlar üzerinde üstünlük kurdu ya da onları yok etti.

II. Dünya Savaşı’na kadar savaşlarda ölenlerin çoğu savaş yaralarından değil savaşla taşınan hastalıklardan ölüyordu. Büyük komutanları göklere çıkaran bütün o askeri tarihler insan egosunun balonunu söndüren bir doğruyu hafife alıyorlar: Eski savaşların galipleri her zaman en iyi komutanlara ve silahlara sahip olan ordular değil, çoğu kez yalnızca düşmanlarına bulaştıracak en berbat mikropları taşıyanlardı.tufek Mikrop ve celik Jared Diamond

Yaşayan en büyük akrabamız büyük insansı maymunun hayatta kalmış olan üç türüdür: goril, sıradan şempanze ve ( bonobo olarak da bilinen) cüce şempanze. Bu üç maymun türünün çok sayıda fosilleriyle birlikte yalnızca Afrika’da görülmesi insan evriminin ilk evrelerinin de Afrika’da geçtiğine işarettir.

Moriori ve Maori tarihi, insan topluluklarını çevre koşullarının nasıl etkilediğini ölçen küçük çaplı, kısa, doğal bir deneydir.

Nüfus hacmi, nüfus yoğunluğu (kilometre kareye düşen insan sayısı) ile yüzölçümünün (kilometre kare olarak) çarpımına eşittir.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.