Tarık Buğra Küçük Ağa Kitap Özeti

Milli Mücadeleyi Etkileyici Bir Şekilde Anlatan Bir Eser; Küçük Ağa

Roman, hikâye, oyun ve fıkra yazarı, gazeteci tam adı Süleyman Tarık Buğra olan Tarık Buğra’nın unutulmaz romanlarından Küçük Ağa’nın ilk baskısı 1963 yılında yayımlanmıştır.

Tarık Buğra’nın Küçük Ağa romanı aynı adla televizyon dizisi olarak da uyarlanmış ve Küçük Ağa romanı 1983 yılında TRT’de dizi olarak yayınlanmıştır.

Tarık Buğra’nın Küçük Ağa adlı eseri; Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Osmanlı Devleti, 1 Dünya Savaşı ile birlikte eski gücünü, heybetini kaybetmeye başlamıştır. Artık Osmanlı Devleti, isyanlar ve işgallerle zayıf duruma düşmüştür.

Tarık Buğra’nın Küçük Ağa adlı eseri, Konya Vilayeti’nin aynı adlı sancağına bağlı olan Akşehir kasabasından yola çıkılarak, kurtuluş mücadelesinin bir bölümü anlatılmaktadır. Romandaki olaylar Akşehir’in bir kasabasında başlamaktadır.

İstanbullu Hoca daha sonra Küçük Ağa diye anılmaktadır. Salih, İstanbullu Hoca yani Küçük Ağa’nın en yakınında bulunan kişidir.

I. Dünya Savaşı sona erdiğinde zaman Konya’ya bağlı Akşehir kasabasında sadece yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kalmıştı. Savaş dolası ile eli silah tutan gençler cephelere gitmişti. Anadolu’da baş gösteren yoksulluk, açlık ve sefalet Akşehir’de de vardı. Önce İngiliz birlikleri ve daha sonra İtalyan birlikleri kasaba yakınlarına kadar gelmiştir. Diğer taraftan kasabada yaşayan Rumlar geçimlerini rahatlıkla sağlamakta idiler. Rumların kasabadaki Türklerle olan ilişkileri de eskisi kadar iyi değildi.

Sonunda askerler birer ikişer memleketlerine dönmeye başladılar. Bunlardan biri de Salih isimli kolunu savaşta kaybetmiş bir askerdi.

Mehmet Reşit Efendi, 1919 yılında Akşehir’e gönderilir. Mehmet Reşit Efendi, halk arasında ‘’İstanbullu Hoca’’ olarak tanınmaktadır.

Yunanlar Anadolu’ya girmiştir.

Küçük Ağa, halkın padişah ve İstanbul hükümetine bağlılığını sağlamakla görevlidir. Küçük Ağai Çerkez Ethem’in yanında yer alır ve direniş tüm hızıyla devam eder. Küçük Ağa, zaman zaman doğru yolda olup olmadığını düşünür.

Salih’in de etkisiyle artık taraf değiştirir ve Kuvayi Milliyeci olur. Küçük Ağa Kuvayi Milliye saflarına geçmiş ve Milli Mücadele hareketine destek vermiştir.

Tarık Buğra’nın Küçük Ağa romanı Milli mücadeleyi etkileyici bir şekilde anlatan bir eserdir.

Tarık Buğra’nın Küçük Ağa Romanının Künyesi:

Kitabın Adı: Küçük Ağa

Kitabın Yazarı: Tarık Buğra

Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 479 (İletişim Yayıncılık)

İlk Baskı Yılı: 1963

3.65/5 (51)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.