Tarçın Dükkanları-Bruno Schulz

Bruno Schulz’un Tarçın Dükkanları Kitabı Hakkında Bilgiler, Kitabından Alıntılar.

Özgün adı Sklepy Cynamonowe-Sanatorium pod Klepsydra-Kometa olan Bruno Schulz’un Tarçın Dükkanları kitabının Aylak Adam Yayınları etiketi ile yayımlanan eseri 305 sayfadan oluşmaktadır.

Bruno Schulz 1942 yılında bir Nazi subayı tarafından katledildiğinde dünya edebiyatı bu erken kaybın henüz farkında değildi. Hayatı boyunca, eserleri hakkında çok az konuşuldu, ancak olağanüstü yetenekleri zamanla kendisine uluslararası bir okur kitlesi kazandırdı. Proust ile karşılaştırılıp Kafka’nın Lehçedeki ruh ikizi olarak da anılan Schulz’un öyküleri, yirminci yüzyılın en yetenekli ve etkili yazarlarından birinin gerçeküstücü üslubunu da gözler önüne seriyor. Tarçın Dükkânları, Neşe Taluy Yüce’nin Lehçe aslından yetkin çevirisiyle Türkçede.

Bruno Schulz’un Tarçın Dükkanları kitabından alıntılar:

Uyuşuk kentin, o dipsiz bucaksız sıkıntısına karşı savaş açan bu yalnız kahramanı, ancak bugün anlayabiliyorum. Bizim tarafımızdan gelecek her türlü destek ve saygıdan yoksun kalmış bu tuhaf adam, şiirin yitik sorununu savunuyormuş meğer. Doğu baharatlarının tüm renkleri ve kokularıyla birlikte öğütülerek ortaya çıkması için, içine, boş saatlerin kepeklerinin akıtıldığı harika bir değirmenmiş o. Ama o muhteşem sihirbazın, o fizik ötesi numaralarına alışık olduğumuz için, bizi günlerin ve gecelerin uyuşukluğundan kurtaracak o sınırsız büyünün kıymetini bilememişiz.

Belirli bir gerginlik noktasını aşınca, sular durulur ve çekilir, ortam kararır ve söner, olasılıklar solar ve hiçliğe düşer, coşkunun gri gelincikleri kül olup savrulur.

Her bahar, tek bir mevsime sığmayan ölçüde çılgın ve devasa yıldız fallarıyla başlar; bu baharların her birinde -bir kez olsun söylemek için- her şey vardır: bitmez tükenmez geçit alayları, bildiriler, devrimler, barikatlar; her birinin içinden bir an için ezberin sıcak kasırgası, o sınırsız keder ve hakikatte boşa yanıt arayan sarhoşluk geçer.

Bruno Schulz’un Tarçın Dükkanları Kitabının Künyesi:

Bruno Schulz Tarçın Dükkanları

Kitabın Adı: Tarçın Dükkanları

Kitabın Yazarı: Bruno Schulz

Yayınevi: Aylak Adam Yayınları

Kitabın Türü: Hikaye

Sayfa Sayısı: 305

Çevirmen: Neşe Taluy Yüce

Orijinal Adı: Sklepy Cynamonowe-Sanatorium pod Klepsydra-Kometa

3.56/5 (34)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.