Tapduk Emre Kimdir

Yunus Emre’nin Hocası Yani Mürşidi Tapduk Emre’nin Hayatı, Tapduk Emre Hakkında Bilgiler.

Yunus Emre’nin mürşidi Tapduk Emre Kimdir?

Yunus Emre’nin mürşidi Tapduk Emre, 1210 ile 1215 yılları arasında doğduğu sanılmaktadır. Yunus Emre’nin mürşidi Tapduk Emre 1200 ile 1300’lü yılları arasında İç Anadolu bölgesinde yaşamıştır.

Tasavvufta Mürşid Ne Demektir?

Mürşit kelimesinin anlamı tasavvufta tabi olunan insana, örnek alınan kamil insana denir.

Tapduk Kelimesinin Anlamı Nedir?

Tapduk kelimesi Türk ve Altay mitolojisinde yer alan bir kelime olup İslamiyet öncesine dayanır. Tapduk kelimesine, Tapdık Taptık, Taptuk da denilir. Tapduk efsane bir kahraman olduğuna ve kötü varlıkları temizlemek için gökten indirildiğine inanılır.

Tapduklular

Tapduk Emre’den sonra Anadolu’da bir ”Taptuklular” topluluğu olur. Taptuklular veya Tapduklular’ın yetiştirdiği en ünlü isim dergaha 40 yılı odun taşıyan mutasavvıf ve alim olan Yunus Emre’dir.

Yunus Emre’nin hocası Taptuk Emre mutasavvıf ve Bektaşi dervişidir.

Taptuk Emre aslen Horasanlıdır. Moğol İmparatorluğu Cengiz Han’ın baskısından dolayı Horasan’dan Anadolu’ya göç etmişlerdir. Tam tarihi bilinmemekle birlikte bazı kaynaklara göre 1210 ile 1215 yılları arasında doğduğu düşünülmektedir.

Tapduk Emre ve Öğrencisi Yunus Emre

Tapduk Emre, Hacı Bektaş-ı Veli’nin halefidir. Bazı rivayetlere göre Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Yunus Emre’nin tasavvuf yönünden yetiştirilmesi için Tapduk Emre’ye gönderdiği rivayet edilir. Derviş Yunus Emre’nin manevi yükselişine vesile olan Taptuk Emre’dir. Derviş Yunus Emre, Tapduk Emre Dergahı’nda yaşamış olup dergâha çok büyük hizmetler etmiştir.

Tapduk Emre, Hacı Bektaş Veli, Mevlana ile aynı çağda yaşamıştır. Tapduk Emre, Yunus Emre gibi önemli bir şahsiyeti yetiştirmiştir.

Tapduk Emre’nin kızının ismi Bacım Sultan’dır.

Tapduk Emre’nin Ölüm Tarihi, Ne Zaman Ölmüştür?

Taptuk Emre’nin ölüm tarihi doğum tarihi gibi tam olarak bilinmemektedir. Bazı rivayetlere göre Tapduk Emre 1321 yılında ölmüştür.

Tapduk Emre’nin Mezarı ve Türbesi Nerededir?

tapduk-emre-kimdirTapduk Emre’nin mezarı Ankara’nın Nallıhan ilçesine bağlı Emrem Sultan Köyü’nde bulunmaktadır. Tapduk Emre’nin türbesi kare planlı ve kubbelidir.

Yunus Emre Aşkın Yolculuğu Dizisi

Tapduk Emre’nin Yunus Emre ile karşılaşması tasavvuf yönünden Yunus Emre’yi eğitmesi diziye uyarlanmıştır.

TRT dizilerinden Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisinde Yunus Emre ve Yunus Emre’nin mürşidi Tapduk Emre anlatılmaktadır. Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisinde Tapduk Emre karakterini Payidar Tüfekçioğlu canlandırmıştır.

3.67/5 (43)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.