Susam ve Zambaklar-John Ruskin

Kitaplar ve Kadınlar Hakkında Yazılmış Bir Eser; Susam ve Zambaklar

Susam ve Zambaklar kitabı deneme türünde bir eserdir. Susam ve Zambaklar eseri iki konferans metninden derlenen bir kitaptır.

Susam ve Zambaklar Kitabının Yazarı Kimdir?

Susam ve Zambaklar kitabının yazarı İngiliz yazar, şair, sanat ve toplum eleştirmeni John Ruskin’dir. Susam ve Zambaklar eseri; John Ruskin’in 1864 yılında vermiş olduğu iki farklı başlık altında yapmış olduğu konuşmalardan derlenmiştir.

Susam ve Zambaklar Eserinin Konusu Nedir?

Özgün adı Sesame And Lilies olan Susam ve Zambaklar eseri iki bölümden oluşmaktadır. Susam ve Zambaklar eserinin ilk bölümünde kitaplar hakkında bilgiler vermektedir. Susam ve Zambaklar kitabının ikinci bölümden ise kadınlar hakkından bilgiler yer almaktadır. John Ruskin’in kitap ve kadın konulu iki konferansından derlenen Susam ve Zambaklar eseri yazarın en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

John Ruskin’in Susam ve Zambaklar eseri kesinlikle okunması gereken bir başucu kitabıdır.

John Ruskin’in Susam ve Zambaklar eserinden Türk düşünür, yazar Cemil Meriç Bu Ülke adlı kitabında bahsetmektedir.

John Ruskin’in Susam ve Zambaklar eseri ilk kez 1865 yılında kitap olarak yayımlanmıştır.

John Ruskin’in Susam ve Zambaklar Kitabı Kaç Sayfadır?

John Ruskin’in Susam ve Zambaklar kitabı ülkemizde birçok farklı yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Ebabil Yayıncılık tarafından yayımlanan ve Türkan Turgut tarafından Türkçe çevirisi yapılan John Ruskin’in Susam ve Zambaklar kitabı 151 sayfadan oluşmaktadır.

Aylak Adam etiketi ile yayımlanan ve Emre M. Bozer tarafından Türkçe çevirisi yapılan John Ruskin’in Susam ve Zambaklar kitabı 111 sayfadan oluşmaktadır.

Doğu Batı Yayınları tarafından yayımlanan ve Türkan Turgut tarafından Türkçe çevirisi yapılan John Ruskin’in Susam ve Zambaklar kitabı 104 sayfadan oluşmaktadır.

Susam ve Zambaklar adlı bu kitabı için Ruskin, Hayatım Boyunca ışığa çıkarmaya, göz önüne sermeye çalıştığım, öğrenmekten ve öğretmekten sonsuz bir mutluluk duyduğum, insan hayatı için temel olan gerçekleri bu yazılarımda dile getirdim, demiştir. John Ruskin 1819-1900

Okunmayan, tekrar tekrar okunmayan, sevilmeyen, tekrar ve tekrar sevilmeyen bir kitap gerçekten iş görmüş sayılmaz. Bir askerin ihtiyacı olan silahı silah deposundan alması veya bir ev hanımının kendisine lazım olan baharatı dolabından alması gibi siz de kitapta ihtiyacınız olan şeylere başvurabilmelisiniz. (Susam’dan)

Saygı ve sevgiyle bağlanmanın sadece bağlandığımız şahsın sevgisinden şüphe etmeye devam ettiğimizde mümkün olduğunu düşünürüz ve sevildiğimizden tamamen emin olduğumuzda, bağlandığımız insanı ömür boyu mutluluğumuzu ona emanet etmekten çekinmeyecek kadar iyi tanıdığımızda bu saygı ve sevgi dolu bağlılığın yok olacağını düşünürüz. Bunun mantıksız olmakla birlikte ne kadar aşağılık bir düşünce olduğunun farkında değil misiniz? (Zambak’tan)

Açıl susam, açıl! İşte kralların hazinelerini açan ve kraliçelerin bahçelerine götüren sihirli formül! Proust ve daha pek çok yazarın hayran olduğu John Ruskin’in düşüncesinde ve onun ince ve zarif üslubuyla: Susam ve Zambaklar…

Ne okumalı, nasıl okumalı ve neden okumalı? Hayatta şu veya bu mevkiyi sağlayacak ve insanlara sadece bilmediklerini öğreten bir eğitimle kendisini bir yığından farksız hale getiren bir ulus devam edemez. Zamanın ihtiyaçlarına uygun öğretimin yanında iyi düzenlenmiş ve yönetilmiş bir ahlâki eğitim ve iyi seçilmiş eserleri okumak, ne derece mükemmel bir şekilde gerçekleşirse insanlar arasında var olabilecek krallıkların en mükemmeline de böylece ulaşılmış olur. İşte bu, hayatta büyük olmak demektir. Hayatın süslü, debdebeli taraflarında değil de, hayatın ta kendisinde ilerlemek, gerçek mânâda ”Hayatta ilerlemek”tir.

Ve zambaklar… yani eğer kadınlar, iyilikle, tatlılıkla, hoşluk ve zariflikle muhteşem bir şekilde güçlü olmanın önemini anlamış ve bu güçlerini gerektiği şekilde kullanmayı öğrenmişlerse, bu derece güzel ve iyi, bu kadar yumuşak bir gücün sağlamış olduğu hoşluk ve düzen, iyi bir eğitim, faydalı ve seçkin eserlerle birlikte yüce kalpli, âlicenap insanların bir arada yaşayacağı büyük milletlerin de önünü açacak demektir.

John Ruskin’in Susam ve Zambaklar kitabından alıntılar:

Kitaplarla ilgili olarak vermiş olduğu Susam adlı konferansında Ruskin, çok önemli bir noktaya parmak basmıştır: Gerçek manada eğitim deyince ne anlamak gerektiği ve böyle bir gerçek eğitime ulaşmanın nasıl mümkün olabileceği…

Zambaklar’da ise, kadınların aile ve toplum içerisindeki yeri ve rolü üzerinde durulmuş ve kadınların, kendilerine düşen görevleri yerine getirebilmeleri için nasıl bir eğitime tabi tutulmaları gerektiği sorusu ortaya atılmıştır. Titiz bir öğretici, iyi bir ahlakçı, büyük bir düşünür olan Ruskin’e göre, ilk önce kadını bir süs olarak gören anlayıştan vazgeçmek gerekir. Kadının kendine has değerleri, kabiliyetleri ve meziyetleri vardır ve o, bu meziyetleriyle gerek kocasına ve çocuklarına, gerekse yakın çevresine ve topluma borçlu olduğu görevleri kendine has bir şekilde yerine getirir.

3.83/5 (78)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.