Stefan Zweig Dünün Dünyası Kitap Yorumu

Stefan Zweig’in Dünün Dünyası Eserinin Yorumu, Kitabının Konusu, Hakkında Bilgiler.

Stefan Zweig’in Dünün Dünyası Romanının Yorumu

“Anlatacaklarım sadece benim yazgım değil, bütün bir neslin yazgısı” diyerek başladığı kitabında 19 ve 20 yüzyılda yaşanan olayları nesnel bakış açısıyla sunuyor bizlere Zweig.

Gençlik yıllarında yaşadığı edebiyatla dopdolu, değer yargılarının çok güzel yaşandığı bir çağdan Avrupa’nın çöküşüne tanıklık eden bir Zweig var karşımızda anlatıcı olarak. Savaş, Faşizm, kirli siyaset, Şahane edebiyat yolculukları, sohbetleri Nefes arası gibiydi. 2 Dünya Savaşı gören bir neslin acı yazgısıdır anlattığı.

Viyana’dan Zürih’e, Zürih’ten Salzburg’a, Londra ve New York’a Uzanıp Petropolis’te noktalanan bir Sürgün yaşamdır yaşadığı aslında, her anında iyimserliğini koruduğu, edebiyat ile iç içe yazarak geçirilen. Hep dünya vatandaşı olarak görür kendini Alman diline bağlı olsa da.

Savaşın yıkımın içinde hayatın lezzeti, edebiyat, sanat, müzik ve pek çok sanatçı ile iç içe geçen 60 yıllık hayat.

“67 yaşındayım ve çok şey gördüm fakat Böylesi bir insanlık suçunun işlenebileceğini Düşünmek bile imkansız.” dedirten olaylara tanık olmak bu naif insanı fazlasıyla yoruyordur.

Paris’te geçen edebiyat ve sanatla dopdolu yıllarına bayıldım imrendim. Anlatımı ve anlatılanların gücüyle etkisi uzun süren kitaplardan oldu benim için Zweig hayranlarının mutlaka ama mutlaka okunması gereken harika bir biyografi idi bir döneme tanıklık eden.

Arkadaşlarına ve dostluklarına verdiği önem, sürekli kılması Zweig’i kendi yapma da etkilidir. Süreklilik sağlamaya çalıştı dostluklara savaşla ve kendi kimliğiyle etkilendiğinde ise çok üzülür. Şiirlerinin ve sahnelenen oyunlarının olduğunu öğrendim, Gorki’nin onun eserlerini Rusçaya çevirdiğini öğrendim ve daha neler öğrendim.

Salzburg da çok sevdiği evinde kimlere ağırlamadı ki, Toscanini, Bruno Walter, Paul Valery, S. Freud, Thomas Mann, Bartok,Ravel ve niceleri.

Stefan Zweig Dünün Dünyası

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @ebrulogoglu

Stefan Zweig’in Dünün Dünyası Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Dünün Dünyası

Alt Başlık: Bir Avrupalı’nın Anıları

Kitabın Yazarı: Stefan Zweig

Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın Türü: Otobiyografi

Sayfa Sayısı: 496 (Can Yayınları)

Orijinal Adı: Die Welt von Gestern. Erinnerungen eines Europäers

İlk Baskı Yılı: 1941

4.04/5 (74)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.