Sonora Smart Dodd Kimdir

Babalar Günü’nün Kutlanmasına Neden Olan İnsan Sonora Smart Dodd’un Hayatı:

Amerikan İç Savaşı veya diğer bilinen adıyla Eyaletler Arası Savaş gazisi olan William Jackson Smart’ın kızı olan Sonora Smart Dodd kimdir kısaca tanıyalım.

Sonora Smart Dodd 18 Şubat 1882 yılında Amerika’nın güney eyaleti Arkansas’ta dünyaya geldi. Babası William Jackson Smart Amerikan İç Savaşı veya diğer bilinen adıyla Eyaletler Arası Savaş gazisidir.

Sonora 16 yaşında iken, annesi Ellen Victoria Yanak Smart altıncı çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybetti.

Sonora Smart Dodd’un Çabaları Sayesinde Babalar Günü Adında Özel Bir Gün Oldu.

Sonora Smart Dodd’un babası altı çocuğunu da tek başına büyütmek zorunda kaldı. Bundan dolayı böyle Babalar Günü’nün olması için girişimlerde bulundu. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ı Babalar Günü olması için çalıştı. Fakat çalışmalar o tarihe yetişemediğinden kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar günü yapıldı. 1972 yılında da Amerikan Başkanı Richard Nixon imzasıyla ”Babalar Günü” Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü’nün Kutlanmasına Vesile Olan Sonora Smart Dodd Öldü.

Babalar Günü’nün fikir sahibi Sonora Smart Dodd 22 Mart 1978 yılında 96 yaşında iken hayata gözlerini yumdu. Sonora Smart Dodd Babalar Günü’nün kutlandığını yaşarken göremedi.

İlk Kez Babalar Günü Nerede Kutlandı?

Sonora Smart Dodd KimdirDünyada ilk kez Babalar Günü 19 Haziran 1910 tarihinde Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır.

Bugün dünyada Babalar Günü kutlanıyorsa Sonora Smart Dodd’un sayesinde kutlanmaktadır.

Sitemizde Sonora Smart Dodd’un vesile olduğu Babalar Günü ile ilgili en güzel özlü, güzel sözleri, mesajları, tebrikleri Babalar Günü Sözleri sayfasında bulabilirsiniz.

2.45/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.