Sevgili-Toni Morrison

Toni Morrison’un Sevgili Kitabı, Toni Morrison’un Sevgili Kitabını Oku, Toni Morrison’un Sevgili Kitabının Konusu, Toni Morrison’un Sevgili Kitabını Sözleri.

1988 Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan orijinal ismi ‘Beloved’ olan Türkçeye ‘Sevgili’ veya ‘Sevilen’ olarak çevrilen roman, Amerikalı Nobel Ödüllü Yazar Toni Morrison’un en ünlü romanlarındandır.

Bu eşsiz başyapıtın tanıtım yazısından alıntılar:

Toni Morrison`un 1988 Pulitzer Edebiyat Ödülü`nü kazanan bu büyük romanın konusu, Amerika`nın iç savaşını izleyen yıllarda Ohio`da geçiyor; köle Sethe`nin ve ailesinin çevresinde dönüyor. Kentucky`de köle olarak bulunduğu bir çiftlikten kaçan Sethe, yakalanacağını anlayınca, beyazların eline geçmemesi için iki yaşındaki kızını öldürmeyi yeğler. Ölen küçük kızın ruhunun evde dolaştığına inanan güzel ve gururlu Sethe, bu olayın etkisinden kendisini kurtaramaz.

Aradan on sekiz yıl geçtikten sonra Sethe`nin evine bir genç kız gelir. Yirmi yaşındaki bu ilginç konuk, nereden geldiğini bilmemekte, çatlak sesiyle bir çocuk gibi konuşmaktadır. Sethe`ye taparcasına bağlı olan genç kız, adının Sevilen olduğunu söylemektedir.

Roman, Sethe`nin kölelikten özgürlüğe doğru yaptığı zorlu yolculuğu anlatırken, geri dönüşlerle bu çarpıcı anlatımın içine Sethe`nin geçmişindeki ürkütücü gerçekleri de katar.Sevgili Toni Morrison

Irk ayrımının olanca şiddetiyle hüküm sürdüğü günlerde geçen olaylarda, kör inançlarla, ruhlarla dokunmuş roman örgüsü, yoksulluğun ve özgürlük verirken, bir köle ve bir anne olarak Sethe`nin çektiği acıları çok irkiltici bir biçimde anlatıyor.

1993 Nobel Edebiyat Ödülü`nü kazanan Toni Morrison`un lirik, şiirsel, zarif ve vurucu bir dille kaleme aldığı bu roman, bir başyapıt.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.