Selma Lagerlöf Kimdir

Nobel Edebiyat Ödülü‘ne Layık Görülen İlk Kadın Selma Lagerlöf

Selma Lagerlöf’ün tam adı Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf’dür.

İsveçli bayan yazar Selma Lagerlöf 20 Kasım 1858 tarihinde İsveç Marbacka’da doğdu. Selma Lagerlöf’ün çocuklarda sık görülen ve Doğuştan Kalça Çıkığı olarak adlandırılan bir sağlık sorunu vardı. Çocuk yaşta geçirdiği bu hastalık yüzünden sakat kaldı. Hem dönemin şartlarından geleneklerinden dolayı hem de sakatlığından dolayı Selma Lagerlöf evde özel eğitim aldı.

Selma Lagerlöf sessiz sakin bir çocuktu. Yaşıtlarına göre daha fazla ciddi biriydi ve okuma aşığı bir çocuktu. O dönem Selma Lagerlöf’ün babası mali sıkıntıları çekmekteydi. Selma Lagerlöf’ün babası çiftliğini satmak zorunda kaldı.

Selma Lagerlöf eğitimini İsveç’in başkenti Stockholm’da 1882 ile 1885 yılları arasında aldı.

Selma Lagerlöf 1885 yılında Landskrona şehrinde öğretmenliğe başladı. Selma Lagerlöf ünlü iki ciltten oluşan Gösta Berlings Saga romanını bu dönem yazdı. Gösta Berlings Saga romanı Selma Lagerlöf’ün ilk kitabıdır. Selma Lagerlöf’ün bu romanı aynı adla yani Gösta Berlings Saga adı ile 1924 yılında sinemaya uyarlandı.

Yönetmenliğini Mauritz Stiller’in yaptığı 1924 yapımı Gösta Berlings Saga filminde Gösta Berling karakterini Lars Hanson ve Sintram karakterini de Sven Scholander canlandırdı.

İsveçli yazar ve çevirmen Sophie Elkan ile 1894 yılında tanıştı. Sophie Elkan ve Selma Lagerlöf iyi bir arkadaş oldular. Birbirlerinin yazılarını gözden geçirdiler.

İsveç’te romantizmin canlanmasında önemli bir rol oynadı ve ünlü eseri Osynliga Länkar yani Görünmez Bağlar adlı eserini yazdı.

1895 yılında kazandığı bir burs ile Avrupa seyahatine katıldı. Öğretmenliği bırakıp kendini yazılarına verdi.

Selma Lagerlöf 1900 yılında Kudüs’ü ziyarete gitti. Bu ziyaret sonrası yazdığı ve Kudüs’e göç eden İsveçli çiftçilerin anlatıldığı özgün adı Jerusalem olan Kudüs adlı eseri büyük beğeni topladı. Selma Lagerlöf yavaş yavaş şöhretin kapılarını açmaya başladı.

Selma Lagerlöf 1906 yılında ilkokul çağındaki çocukların okutulması gerektiği düşüncesi ile kaleme aldığı özgün adı Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige olan Küçük Nils Holgersson’un Yabankazlarıyla Maceraları adlı kitabı günümüzde de çok iyi bilinen Selma Lagerlöf’ün en ünlü eserleri arasından gösterilen bir eserdir. Küçük Nils Holgersson’un Yabankazlarıyla Maceraları kitabı çizgi filme de uyarlanmıştır ve Türkiye’de Uçan Kaz adı altında yayınlanmıştır.

Selma Lagerlöf 1909 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür. Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk kadın Selma Lagerlöf’tür. Ayrıca Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk İsveçli yazar ve İsveçli bayandır.

1891 yılında yazdığı ve ilk romanı olan Gösta Berlings Saga, 1901 ile 1092 yılları arasında kaleme aldığı Jerusalem yani Kudüs aldı eseri, 1906 ile 1907 yılları arasında yazdığı ünlü çocuk kitabı Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige, Küçük Nils Holgersson’un Yabankazlarıyla Maceraları hikaye kitabı,1922 yılında yazdığı Marbacka, 1930 yılında yazdığı Ett Barns Memoarer yani Bir Çocuğun Anıları, 1932 yılında yazdığı Dagbök för Selma Lagerlöf Türkçesi ile Selma Lagerlöf’ün Günlüğü adlı eserler Selma Lagerlöf’ün önemli eserlerindendir.

1909 yılında kazandığı Nobel Edebiyat Ödülü ile Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanan ilk İsveçli ve ilk bayan olan Selma Lagerlöf 16 Mart 1940 yılında doğduğu şehir İsveç Marbacka’da 81 yaşında iken öldü.

Selma Lagerlöf’ün Eserleri:

Gösta Berlings Saga (1891)

Osynliga länkar (1894) (Görünmez Bağlar)

Antikrists mirakler (1897)

En herrgårdssägen (1899)

Jerusalem (1901-02) (Kudüs)

Herr Arnes penningar (1904)

Kristuslegender (1904)

Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (1906-07) (Küçük Nils Holgersson’un Yabankazlarıyla Maceraları)

Liljecronas hem (1911)

Körkarlen (1912)

Kejsarn av Portugallien (1914)

Troll och Människor (1915)

Zacharias Topelius

Marbacka (1922)Selma Lagerlof Kim

Löwensköldska ringen (1925)

Carlotte Löwensköld (1927)

Anna Svärd (1928)

Ett Barns Memoarer (Bir Çocuğun Anıları)

The Silver Mine

Dagbök för Selma Lagerlöf (Selma Lagerlöf’ün Günlüğü)

3.06/5 (17)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.