Sekiz Buçuk-Federico Fellini

İtalyan Film Yönetmeni Federico Fellini’nin Sekiz Buçuk ( 8½ ) Filminin Kitabı Türkçe Olarak Nisan Yayınları Tarafından Yayımlandı.

Sekiz Buçuk adlı eser; En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü dört kazanmış olan dünyaca ünlü İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin 1963 yılında yazıp yönettiği Sekiz Buçuk filminin kitabıdır

Özgün adı Roma, Città Apperta olan Roma Açık Şehir, Aylaklar, Tatlı Hayat, Ruhların Giulietta’sı, Palyaçolar, Amarcord, Sonsuz Sokaklar, Varyete Işıkları, Sekiz Buçuk, Beyaz Şeyh, Kadınlar Şehri adlı filmlerin yönetmeni Federico Fellini’nin Sekiz Buçuk kitabı Türkçe olarak yayımlandı.

1963 yapımı Yabancı Film ve Kostüm Oscar Ödülü alan Federico Fellini’nin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği İtalyanca özgün adı Otto e mezzoolan Sekiz Buçuk filminin Imdb puanı 8,1’dir.

Sekiz Buçuk filminde; GuidoAnselmi karakterini MarcelloMastroianni, Claudia karakterini ClaudiaCardinale, LuisaAnselmi karakterini AnoukAimée,

Carla karakterini Sandra Milo, Rossella karakterini Rossella Falk, Gloria Morin karakterini Barbara Steele canlandırmıştır.

Nisan Yayınları’ndan 1993 yılında çıkan İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin Sekiz Buçuk kitabının Türkçe çevirisini Rekin Teksoy yapmıştır.

Rekin Teksoy Türkçe çevirisi ile yayımlanan Federico Fellini’ninSekiz Buçuk kitabı 127 sayfadan oluşmaktadır.

Federico Fellini’ninSekiz Buçuk kitabından alıntılar:

Guido, neredeyse durmuş bir otomobilin direksiyonundadır. Torpido camının önünde, hepsi yine neredeyse durmuş, her türden otomobil dizileri uzanır.

Guido çevresine bakınır: sağda solda, geride birbirine yapışmış otomobillerden başka bir şey göremez.

Kahramanımız çok yükseklerde, yeryüzüyle gökyüzü arasında uçar, mutlu ve özgür. Güçlü bir rüzgâra kapılmıştır; kimi kez kendini olduğu gibi rüzgara bırakır, sonra bir topuk vuruşuyla yukarıya yükselir.Sekiz Bucuk Federico Fellini

Guido’nun gözleri senaryoya takılır. Sanki düşüncesini okumak ister gibi gözlerini Carini’nin duygusuz yüzüne çevirir.

Kaplıcayı saran bahçe insan doludur; her yaştan ama çoğunluğu yaşlı insanlar, son derece bakımlı yollardan su kaynağına doğru ilerlerler.

Gerçekten de insan, yönetmen neyin peşinde diye sormadan edemiyor. Düşündürmek mi istiyor bizi? Korkutmak mı istiyor? Bu oyun daha başlangıçtan beri şiirsel bir esinlenmenin eksikliğini vurguluyor.

2.86/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.