Samim Kocagöz Kalpaklılar Kitap Özeti

Türk Kurtuluş Savaşı’nı Anlatan Eserler Arasında Yer Alan Okunması Gereken Bir Roman; Kalpaklılar

Kalpaklılar romanı, Milli Mücadeleyi konu alan eserler arasında önemli bir yere sahip olan bir eserdir.

Kurtuluş savaşını anlatan romanları okumak isteyenler Kalpaklılar adlı romanı da okuma listelerine almalıdır.

Kalpaklılar Romanının Yazarı Kimdir?

Kalpaklılar kitabı edebiyatımızın önemli yazarları arasında yer alan Samim Kocagöz tarafından kaleme alınmıştır. Türk Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kalpaklılar romanı Samim Kocagöz tarafından 1962 yılında yazılmıştır.

Kalpaklılar romanı Samim Kocagöz’ün belgelere dayanarak yazdığı destansı bir romandır.

Samim Kocagöz’ün Kalpaklılar romanı MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer alan bir eserdir.

Samim Kocagöz’ün Kalpaklılar Kitabının Özeti:

İzmir, düşman askerleri tarafından işgale uğramıştır. Kışlada herkes ümitsiz bir haldedir. İzmir’de vali başta olmak üzere bütün yetkililer İstanbul Hükümetinden emir aldıkları için sessiz kalmaktadır. Hasan Tahsin Bey, bu durum karşısında çareler aramaktadır. Hasan Tahsin, düşmana karşılık vermek istemektedir. Yusuf’un evine giderek durumdan bahseder.

Oldukça kararlı olan Hasan Tahsin Bey, söz konusu vatan olduğu için her şeyi göze almıştır. Tarihle 15 Mayıs 1919’u göstermektedir. Yolda Yusuf ile karşılaşırlar ve beraber yürümeye başlarlar. Her yerde Yunan askerleri vardır. Hasan Tahsin, elinde bulunan bombayı askerlere fırlatır. Yunan askerleri onu linç ederler. Yusuf da Yunan askerleri ile çatışır ve bir eve sığınır.

Yunan askerleri şehirde katliama başlarlar. Yusuf ve yanındaki kişiler askerlere esir düşer. Yusuf askerlerden kurtulur ve ilk fırsatta Anadolu’ya geçmeyi düşünür. Arkadaşları ile birlikte Salihli’de toplanmış olan Müdafaa-i Hukuk birliklerinin yanına giderler. Bu arada Mustafa Kemal Sivas Kongresi’ni toplamayı başarmıştır. Damat Ferit Paşa ile Milli Mücadeleyi yok etmek için çalışmalar yapmaktadır. samim-kocagoz-kalpaklilar-ozetYusuf ve arkadaşları Kastamonu’ya doğru hareket ederler. Şehir bomboştur. Anlaşılan tüm şehir Milli Mücadeleye katılmıştır.

1920 yılına gelinmiştir. Anadolu’da süren mücadele devam etmektedir. Yusuf ve arkadaşları yakalanır ve hapse atılır. İstanbul Hükümeti, Atatürk ve yanındakilerin idamını istemektedir. Yusuf ve dokuz kişi idam edilecekken görevlilerden biri insafa gelir ve kurtulurlar. Bu arada İstanbul Hükümeti savunmaya geçtiğini bildirmiştir. Ankara’daki Milli Hükümet ise Hıyanet-i Vataniye kanunu çıkarmıştır.

3.33/5 (27)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.