Samiha Ayverdi İbrahim Efendi Konağı Kitap Özeti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Mükemmel Anlatımı İle Osmanlı Devleti’nin Son Dönemi Anlatan Bir Roman.

İbrahim Efendi Konağı romanı Samiha Ayverdi tarafından 1964 yılında yazılmıştır. 1964 yılında yayımlanan bu roman Samiha Ayverdi’nin en önemli romanlarındandır.

Samiha Ayverdi’nin İbrahim Efendi Konağı kitabı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ortaöğretim Okullarında Okutulacak MEB 100 Temel Eser Listesinde yer almıştır.

Samiha Ayverdi’nin İbrahim Efendi Konağı Kitabının Konusu Nedir?

İbrahim Efendi Konağı romanının konusu; İbrahim Efendi’nin konağında geçen olaylar anlatılmakta ve Osmanlı Devleti’nde o dönemin günlük yaşantısı ve Osmanlı Devleti’nin yıkılışını anlatmaktadır. Roman, dönemin sosyal, siyasi, iktisadi hayatını gözler önüne sermektedir.

Samiha Ayverdi’nin İbrahim Efendi Konağı Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

İbrahim Efendi, Hilmi Bey, Yusuf Bey, Şevkiye Hanım, Şükriye, Zaim Bey, Bahise Hanım, Salih Bey

Samiha Ayverdi’nin İbrahim Efendi Konağı Kitabının Özeti:

İbrahim Efendi, bir tiftik tüccarının oğludur. Uzun yıllar boyunca Meclis-i Maliye reisliği yapmıştır. İbrahim Efendi’ye ailesinden bir miras kalmıştır. Bu sebeple oldukça lüks bir hayat yaşayan İbrahim Efendi, varlıklı bir çevreye sahiptir. Öyle ki, yazları Boğaz’daki bir köşkte, kışları da Şehzadebaşı’ndaki büyük bir konak yaşamaktadır.

Konağın içinde pek çok çalışan bulunmaktadır. Bu konak herkes bildiği ve hayran kaldığı bir yapıdır. İbrahim Efendi’nin ailesi dört kişiden oluşmaktadır: Kardeşleri Baise Hanım ve Hilmi Bey ile iki kızı Şevkiye ve Şükriye Hanım. Ayrıca, damatları da bu konakta yaşamaktadırlar.

Damatlarından biri olan Yusuf Bey iyi niyetli bir kişidir. Ancak karısının huysuzluklarına dayanamaz ve intihar eder. Diğer damat Salih Bey ise İbrahim Efendi’nin mirasına konmak için her türlü yolu denemektedir.

Bir gün, İbrahim Efendi kalp krizi geçirir ve ölür. Konağı idare etme görevi büyük kızı Şevkiye Hanım’a kalmıştır. Kendisi huysuz ve çoğu işten anlamayan bir kadındır. Bu arada, mirasa konmanın yollarını arayan ancak İbrahim Efendi ölmesine rağmen paraya dokunamayan Salih Bey, konağı terk eder.

Bir süre sonra konağın gelirleri azalmaya başlamıştır. Kahya Zaim Bey, Şevkiye Hanım’ın hiçbir işten anlamadığını fark eder ve onu kandırmaya başlar. Samiha Ayverdi ibrahim Efendi KonagiUyanık tavırları sayesinde ailenin servetine el koyar.

Şevkiye Hanım ve Şükriye Hanım avukatlara giderler, ancak onlara da mücevherleri kaptırırlar. İki kardeş, beş parasız ortada kalmıştır. Kahya Zaim Bey onlara konağın çatı katında kalabileceklerini söyler. Oldukça sıkıntılı geçen bir süreden sonra kayınbiraderleri Sedat Bey onlara yardım eli uzatır. Onlar için Fatih’te bir ev kiralar. Üstelik bakımlarını da üstlenir. Bir süre sonra, yaşadığı sıkıntılara dayanamayan Şükriye Hanım vefat eder.

2.11/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.