Salih Doğan Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Salih Doğan İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Salih Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz,  Salih Doğan Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

1984 Afyonkarahisar doğumluyum. Eğitim hayatımı yine doğduğum şehirde tamamladım. Muhasebe mezunuyum. Selanik göçmeni işçi emeklisi ve aynı zamanda çiftçilikle uğraşan bir ailenin çocuğuyum.  Yaklaşık 9 yıldır Antalya’da çalışmakta ve burada ikamet etmekteyim.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Bu serüvenin başlangıcı değerli dostum genel yayın yönetmenimiz Sayın Yunus Çoşkun bey’in daveti üzerine gerçekleşti. Edebiyata olan ilgimden dolayı takip ettiğim medya araçları vasıtası ile kendisiyle tanışıp bu yolculuğa ilk adımımı attım. Ve o gün hayatımın en doğru kararlarından birini verdiğimi düşünüyorum

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

40lar Kulübü’nde yaklaşık 12 kitap da yer almak nasip oldu. Aynı zaman da internet ortamında, Diriliş Gazetesi, Kumbara Haber, Mytr Net ve Sergah Dergi’de haftalık ve aylık köşe yazıyorum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Facebook ve Twitter’ı aktif olarak kullanıyorum. Ancak instagram hesabım yarı aktif durumda.

En Çok Beğendiniz Şairler Kimlerdir?

Kuşkusuz Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil diye bu liste uzar gider.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Üstad Necip Fazıl’ın İdeolocya Örgüsü beni derinden etkilemişti, defalarca okudum diyebilirim.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

40lar kulübünde, Ayasofya başta olmak üzere, 28 Şubat dönemi, Abdülhamit Han vb konuları ele aldığımız 12 kitabımız var.

Kendinizi En İyi İfade Ettiğiniz Kitap Hangisidir?

Mesela 28 Şubat dönemi kitabımız benim kendimi en iyi ifade ettiğim kitap diyebilirim. O dönemin baskıcı tutumu karşısında mağdur olanların sesini yansıttığımızı düşünüyorum. Ayrıca Abdülhamit Han’ın Osmanlı’yı 33 yıl boyunca, bütün baskılara rağmen nasıl ayakta tuttuğunu nacizhane anlatmaya çalıştık. Hepsi birbirinden değerli dostlarımızın yüreklerine sağlık

Sizce Şiir ve Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her şiir aslında başlı başına bir kitaptır. Mesela benim en çok etkilendiğim şiir Üstad’ın Merhum Menderes’e yazdığı ‘’Zeybeğim’’ şiiriydi.  Şiir benim tabirimle dar alanda kısa paslaşmalara benziyor. Kısa cümleler hatta kelimelere ustasının elinde nice anlamlar yükleniyor. Kitaplar da ise dikkat edilmesi gereken okuyucunun sıkılmadan sayfalarda seyrine devam etmesidir diye düşünüyorum.

Ne Türde Kitaplar Yazıyorsunuz?

Tarih ve siyaset ilgi alanlarım. Mesela yakında tek başına ele aldığım bir kitabım çıkacak. Bu nu da ilk defa buradan duyurmuş olayım. Konusu biraz hayatın gerçekleri, birazda eleştiri olacak.

Şiir denemelerim zaman zaman oluyor. Ama şiirde bir türden ziyade neyi ifade etmek istiyorsam o tarafa yöneldiğim söylenebilir.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Hayranlarım gözüyle değil, dostlar gözüyle bakıyorum ben okuyucularımıza. Dostlarımın da ifade etmek istediklerini bizim kalemimiz aracılığıyla duyuruyoruz dersek daha isabetli olur.Salih Dogan Roportaj

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Asıl ben teşekkür ederim. Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için. Ayrıca tüm okuyucularımıza şunu söylemek isterim, eğer birimiz kitap okursak kendimizi geliştiririz. Bizlerin yapması gereken, okumanın geliştirilmesi için teşvik edici olmak. Bu yüzden okumaktan ve yazmaktan asla korkmayın. Çünkü devrim kalemle başlar.

Bu güzel röportaj için Salih Doğan’a teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.