Sakın Yere Bir Şey Dökme-Will Wiles

Will Wiles’ın Sakın Yere Bir Şey Dökme Kitabını Oku, Will Wiles’ın Sakın Yere Bir Şey Dökme Romanının Konusu, Will Wiles’ın Sakın Yere Bir Şey Dökme Romanının Özeti, Will Wiles’ın Sakın Yere Bir Şey Dökme Romanından Sözler, Will Wiles’ın Sakın Yere Bir Şey Dökme Romanından Alıntılar.

Koton Kitap tarafından yayımlanan Will Wiles’ın ‘’Sakın Yere Bir Şey Dökme’’ adlı kitabın konusu ise; Roman anlatıcının bir reklam metni yazarı olarak çalıştığı Londra’dan ismi belirtilmemiş bir Doğu Avrupa şehrine gelişiyle başlıyor. Yine ismi belirtilmemiş kahramanımız, Filarmoni’de zengin ve ünlü bir besteci olan eski üniversite arkadaşı Oskar’ın titizlikle döşenmiş evine bakmayı kabul ediyor. Dairenin her yerinden çıkan notlar, ev sahibinin eve ve kedilerine bakarken arkadaşının onu aramak zorunda kalacağını bildiğini belirtiyor. Romanda her sayfayı çevirdiğinizde kendinizi kara mizah ve gerilim oranı gittikçe artan bir hikâyenin içinde bulacaksınız. Dikkatsizliği ve yetersizliği yüzünden küçük problemler büyük problemler haline gelmeye başladıkça kahramanımız giderek aklını yitiriyor. Bu romanla birlikte farkında olmadan, yaşanmışlıkların yeni eşyalardan daha değerli olduğunu anlayacaksınız.

İngiliz tasarım dergisi olan Icon’un eski yardımcı editörü Will Wiles’ın ”Sakın Yere Bir Şey Dökme” adlı kitabından alıntılar:

İnsanlar uçmaktan korkar. Bunu hiç anlamamışımdır. Uçmak fevkalade bir deneyimdir; evet, daracık bir koltukta, gürültülü bir bölmede oturduğunuz, yemek servisinin olmadığı üç saatlik bir ekonomi uçuşu bile. Sonuçta havadasınız. Yukarıdasınız. Bu, en dolambaçsız ve basit şekliyle olağanüstü bir deneyimdir; olağan olanın üstündesinizdir. Olağan şeyler aşağıda bırakılır, sadece dakikalar içinde yeşil, kahverengi ve gümüş rengi bir mozaiğe dönüşür, sonra da bulutlarla baş başa kalırsınız.

Rönesans devri ressamları, bu bulut sevgisini sezmiş ve onların doğal ihtişamını takdir etmiş olmalılar. Onların görkeminden daima uzak olduklarını düşündükleri için de tepelerine kanadı küçük çocuklar, çocuk başlı melekler kondurmuşlar; yukarıda, bulutlarla aynı seviyede olmanın ihtişamını o kadar kusursuzca yansıtmışlar ki şimdi orada olunca bu cennet sakinlerini de görmeyi bekliyorsunuz. Ama yoklar. Sürekli değişen, daima eşsiz, daima size özel bir manzarayla baş başasınız; idrak edilemeyen bir uzaklıkta geçip giden çayırlar ve fokur fokur dağ tepeleri. Anık bir kâşifsiniz ve burası da yeni keşfettiğiniz kıta.

Ancak bütün bu güzellik ve soyutlanmanın yanında bir de zorunluluk var. Geri dönmeli, aşağıya, kusurlu olan yere inmelisiniz yeniden.

Gelgelelim, hiçbir terslik yaşanmadı, ‘’acaba’’larım yersiz çıktı, anahtar kilide uydu ve bir de baletim ki Oskar’ın dairesinin eşiğinde durmuş, içeriyi inceliyorum.

Para ve zevk, bu mekânın potasında buluşturulmuş ve yüceltilmişti. Ahşap, çelik ve cam, tepkimeyle şekillenen simyanın bileşenleriydi.sakin yere birsey dokme will wiles

Mobilyalar böyledir. Amacına göre kullanılıp zevk alındıkça bu deneyimi özümser ve ortama yansıtır ama yalnızca uyandırdığı etki için alınıp da bir köşeye atılırsa melankolik titreşimler yayar.

Maddesel varlıkların bu garip psikolojisinin başka bir göster­gesi de vardı yatak odasında, yatağın yanlarında duran iki küçük komodinin pencereye yakın olanı bir lamba, üst üste konulmuş üç kitap, küçük bir not defteri ve küçük bir taş heykelcik taşırken öteki masanın üzeri diğerinde duranın aynısı olan bir lamba dışında bomboştu. Bu nedenle, hangi tarafta Oskar’ın, hangisinde, yakın zaman öncesine kadar, eşinin yattığı belliydi.

3.5/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.