Sait Faik Abasıyanık Kayıp Aranıyor Kitap Özeti

Türk Edebiyatından Hikâyeciliğin Önde Gelen Yazarlarından Sait Faik Abasıyanık’ın Ünlü Romanı; Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor kitabı, bazılarına göre bir roman bazılarına göre ise uzun bir hikayedir. Kayıp Aranıyor romanının yazarı Sait Faik Abasıyanık, edebiyatımıza kazandırdığı hikayeler ile ünlü bir yazardır.

Sait Faik Abasıyanık’ın Kayıp Aranıyor romanı yazarın ikinci ve son romanıdır.

Sait Faik Abasıyanık’ın Kayıp Aranıyor romanı ilk kez Hürriyet Gazetesi’nde 28 Haziran 1953 tarihinden 1 Ağustos 1953 tarihe kadar geçen sürede 36 bölüm olarak yayınlanmıştır.

Sait Faik Abasıyanık’ın Kayıp Aranıyor romanının el yazısı müsveddeleri günümüzde Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nde sergilenmektedir.

Sait Faik Abasıyanık’ın Kayıp Aranıyor romanı MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almaktadır.

Sait Faik Abasıyanık’ın Kayıp Aranıyor Kitabının Özeti:

Kültürlü, zevkli, dünyanın anlamını tam olarak kavramış olan Nevin, yaşadığı çevredeki insanlar tarafından sevilen ve saygı gören biridir. İnsanların sorunlarına üzülen, sevinçleriyle mutlu olan ve onları hiçbir zaman yalnız bırakmayan Nevin, ne zaman biri ‘’ahh’’ dese yanında almaktadır soluğu. Konsolos bir babanın kızı olan Nevin, çok fazla maddi sıkıntı çekmemekle birlikte hayatını sefa içerisinde geçirmektedir. Tabi, bir kız hem bu kadar kültürlü ve sevecen hem de bu kadar zengin olunca düşmanı, onu istemeyenler/kıskananlar da haliyle çok olmaktadır. Kamorat İrfan, bunlardan sadece biridir. Kamorat İrfan orda burada bulduğu ilk fırsatta Nevin’i kötülemekte, onun ne kadar şımarık, zevk-ü sefa içerisinde yaşadığından bahsetmektedir, insanları küçümsediğini ve hiç kimse için çare olmayacağını dile getirmektedir. Oysa dışarıdan bakanlar için Nevin her zaman pozitif bir izlenim bırakmıştır. Ama Kamorat İrfan, bir kere kar suyu kaçırmıştır insanların kulağına, bu yüzden insanlar büyük bir şüpheyle bakmakta ve yadırgamaktadır Nevin’i.

Zaten Nevin için yaşadığı ev de bir cehennemdir, kocası tarafından sevilmeyen ve yokluğu aranan bir “eşya” muamelesi gören Nevin soluğu çay bahçelerinde almakta, insanların dertlerini dinleyerek kendi sıkıntılarından bir nebze olsun kurtulmaya çalışmaktadır.

Balıkçı Cemal, Nevin’in en iyi arkadaşıdır, Nevin ne zaman dertlense ve kocasından dert yakınmak istese soluğu Balıkçı Cemal’in yanında almaktadır. Gel zaman git zaman artık ilgisizlik canına tak eden Nevin, sait-faik-abasiyanik-kayip-araniyor-ozetboşanma meselesini Cemal’e anlatır. Boşandıktan sonra İstanbul’a döneceğinden ve orada tekrar yeni bir hayat başlamak istediğinden bahseder. Bu yüzden de Ankara’ya gider ve boşanma işlemlerini halletmeye çalışır.

Bu sürede Nevin tekrar yaşadığı yere dönmek istemez, artık çok sıkılmıştır, huzuru tadabileceği, insanların onu sevebileceği ve mutsuz olmayacağı bir yere taşınmak ister. Konsolos’un Kızı, Balıkçı Cemal’in arkadaşı olmaktan çok bunalmıştır artık, o yüzden babasına bir mektup yazar ve istasyondan bir trene binerek izini kaybettirir, mutluluğa ve yeni bir hayata kendi bilet kesmiş olur.

2.36/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.