Sabahattin Ali’nin En Çok Satan Kitapları

Türk Edebiyatının Ünlü Yazarlarından Sabahattin Ali’nin En Çok Okunan, En Çok Satın Alınan, Romanları, Eserleri, En Çok Beğenilen Kitapları.

25 Şubat 1907-2 Nisan 1948 yılları arasında yaşamış olan edebiyatımızın usta kalemlerinden Sabahattin Ali, Türk edebiyatına birçok ünlü roman kazandırmıştır. Yazarın Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf romanları en çok bilinen romanlarındandır.

Sabahattin Ali’nin en çok beğenilen, yorum alan, satılan romanlarını sizler için araştırdık. Sabahattin Ali’nin birçok romanı edebiyatımızda en çok okunan romanlar arasında da yer almıştır. Sabahattin Ali’nin en çok okunan eserlerinden yer alan listemizde, Sabahattin Ali’nin en çok satan kitaplarının isimleri, kitaplarının sayfa sayıları, kitapları hakkında bilgiler içermektedir.

Sabahattin Ali’nin eserleri edebiyatımızın en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Sabahattin Ali’nin en çok satan kitaplarından oluşturduğumuz listede, Sabahattin Ali’nin şiir kitapları, romanları, öyküleri, hikayeleri, makaleleri, mektupları, deneme yazıları oluşan eserleri bulunmaktadır.

Sabahattin Ali’nin En Çok Okunan, Satın Alınan Kitapları:

Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’nin en çok satan romanı Kürk Mantolu Madonna kitabıdır. Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanı kitap olarak ilk kez 1943 yılında yayımlanmıştır. Daha öncesinde Kürk Mantolu Madonna romanı 18 Aralık 1940-8 Şubat 1941 yılları arasında Hakikat adlı gazetede yayımlanmıştır.

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabının sayfa sayısı 83 sayfadır.

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna Kitabının Tanıtım Yazısı:

Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum ‘’Kürk Mantolu Madonna’’yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.’’ Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan romanı 1940 yılında yayımlanmıştır. Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan romanı yazarın en çok satılan romanları arasındadır.

Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan romanının sayfa sayısı 267 sayfadır.

Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan Kitabının Tanıtım Yazısı:

İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması… İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu… İçimizdeki şeytan yok… İçimizdeki aciz var… Tembellik var… İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var…” Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın ”kapana kısılmışlığını” gösteriyor Sabahattin Ali. Aydın geçinenlerin karanlığına, ”insanın içindeki şeytan”a keskin bir bakış.

Kuyucaklı Yusuf

Öykü yazarı olarak bilinen yazar Sabahattin Ali’nin yayımlanan ilk romanı Kuyucaklı Yusuf adlı eseridir. Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf romanı ilk kez 1937 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca Kuyucaklı Yusuf kitabının başkahramanı Yusuf, edebiyatımızın en romantik karakterleri arasında kendine yer bulmuştur. Kuyucaklı Yusuf romanı yazarın en iyi aşk romanları arasında yer alıp, edebiyatımızın en önemli aşk kitapları arasında yer almıştır.

Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf romanının sayfa sayısı 221 sayfadır.

Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf Kitabının Tanıtım Yazısı:

Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez’in varlığı Yusuf için büyük boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf’un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olmayacağını sanıyordu.

Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikayesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.

Sırça Köşk

Sabahattin Ali’nin kısa öyküsü Sırça Köşk 1947 yılında yayımlanmıştır.

Sabahattin Ali’nin Sırça Köşk Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf romanının sayfa sayısı 141 sayfadır.

Sabahattin Ali’nin Sırça Köşk Kitabının Tanıtım Yazısı:

Niçin hep acı şeyler yazayım? Dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. ‘Hep kötü, sakat şeyleri mi göreceksin?’ diyorlar. ‘Hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin? Geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir kaşık toprak, bir bakraç su için birbirlerini öldürenlerden; cezaevlerinde ruhları kemirile kemirile eriyip gidenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı? Niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli? Bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu?

Canım Aliye, Ruhum Filiz

Canım Aliye, Ruhum Filiz kitabı Sabahattin Ali’nin yazmış olduğu mektuplardan oluşan bir eserdir. Canım Aliye, Ruhum Filiz kitabının editörlüğünü Sevengül Sönmez yapmıştır.

Sabahattin Ali’nin Canım Aliye, Ruhum Filiz Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin Canım Aliye, Ruhum Filiz kitabının sayfa sayısı 160 sayfadan oluşmaktadır.

Sabahattin Ali’nin Canım Aliye, Ruhum Filiz Kitabının Tanıtım Yazısı:

Büyük sıkıntıların yaşandığı çalkantılı dönemlerde bile ailesinin sorumluluğunu taşıyan bir yazarın eş ve baba olarak portresini çizen bu mektuplar, Sabahattin Ali’yi yakından tanımamızı sağlıyor.

Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. Beraber Almanca öğreneceğiz, ben İngilizce öğrenmek istiyorum, beraber İngilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme edeceğim, bunları beraber okuyacağız, neşeli ve kederli olacağız, ne olursa olsun, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin iştirakiyle olacak ve başka hiç kimse karışmayacak.

Tarihsiz bir mektuptan ”Sen nasılsın? Keyfin yolunda mı? Sevgilim, Filiz’im nasıl? Onun bir fotoğrafçıda, hiç olmazsa vesikalık bir resmini çıkartıp gönder. Kendinin de bir resmini yolla. İkinizi de fevkalade göreceğim geldi.” (24. VIII. 1944 tarihli mektuptan)

Yeni Dünya

Sabahattin Ali’nin öykü, hikaye kitabı Yeni Dünya adlı eseri 1943 yılında yayımlanmıştır. Yeni Dünya eseri Sabahattin Ali’nin çok satan hikaye kitaplarından biridir.

Sabahattin Ali’nin Yeni Dünya Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin Canım Aliye, Ruhum Filiz kitabının sayfa sayısı 124 sayfadan oluşmaktadır.

Sabahattin Ali’nin Yeni Dünya Kitabının Tanıtım Yazısı:

Hala bir şey çıkmadı… Galiba bu yolu yapmayacaklar. Köylü de bana yardım etmiyor. Pek ölü mahluklar… Belki de pek akıllı mahluklar da, boşuna yere uğraşmak istemiyorlar. İçimde hiç sevk kalmadı. İnsana birkaç kelime ile cevap verseler yine neyse, fakat ne evet, ne hayır!… Sanki bu istidaları ses vermez bir derin kuyuya atmışız.

Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazen tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetler denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkta dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor. Bazen koşup yolu avuçlarımla düzeltmek, orada hiç olmazsa beş on metrelik bir yeri bir ‘yol’ haline koyarak kendini hisseme düşen vazifeyi yapmış olmak istiyorum.

Bütün Şiirleri

Yazar, şair Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı özellikle gençlik dönemlerinde yazmış olduğu şiirlerinde yer aldığı Bütün Şiirleri eseri yazarın çok satan eserlerindendir.

Sabahattin Ali’nin Bütün Şiirleri Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin en güzel şiirlerinin yer aldığı Bütün Şiirleri kitabının sayfa sayısı 161 sayfadır.

Sabahattin Ali’nin Bütün Şiirleri Kitabının Tanıtım Yazısı:

Aşkını candan duymuşum
Canım yoluna koymuşum
Tam dokuz yaşındaymışım
Dünyaya geldiğin zaman.

Kimbilir nasıl güzeldin,
Göklerden yere süzüldün
Benim alnıma yazıldın
Dünyaya geldiğin zaman.

Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı ve öteki şiirler…

Kağnı Ses Esirler

Sabahattin Ali’nin hikaye, tiyatro oyun kitabı Kağnı Ses Esirler eseri yazarın çok satan eserleri arasındadır. Sabahattin Ali’nin 1936 yılında yazdığı üç perdelik tiyatro oyunu Esirler adlı eser; Türk tarihindeki Kürşad İhtilali’nden esinlenilerek yazılmış bir eserdir.

Sabahattin Ali’nin Kağnı Ses Esirler Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin Kağnı Ses Esirler kitabının sayfa sayısı 222 sayfadır.

Sabahattin Ali’nin Kağnı Ses Esirler Kitabının Tanıtım Yazısı:

Bir mahpusu dünya ile hiç alakası olmayan bir zindana kapamak ona en büyük iyiliği yapmaktır. Onu en çok yere vuran şey, hürriyetin elle tutulacak kadar yakınında bulunmak, aynı zamanda ondan ne kadar uzak olduğunu bilmektir. On adım ötede en büyük hürriyetlere götüren denizi dinlemek ve sonra aradaki kalın kale duvarlarına gözlerini dikerek bakmaya, denizi yalnız muhayyilade görmeye mecbur kalmak az azap mıdır?

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler

Sabahattin Ali’nin yazılarından derlenerek oluşturulmuş bir eserdir.  Sabahattin Ali’nin edebiyat yazılarının yer aldığı Markopaşa Yazıları ve Ötekiler eseri yazarın çok satan eserleri arasındadır.

Sabahattin Ali’nin Markopaşa Yazıları ve Ötekiler Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin Markopaşa Yazıları ve Ötekiler kitabının sayfa sayısı 226 sayfadır.

Sabahattin Ali’nin Markopaşa Yazıları ve Ötekiler Kitabının Tanıtım Yazısı:

Sabahattin Ali’nin ”düşünür” ve ”eleştirmen” yüzünü görmek için, onun dergilerde yayımlanmış yazılarını okumak gerek.

Öykü ve romanlarında bir anlatı ustası olduğunu kanıtlayan ve Türk edebiyatının klasikleri arasında yer alan Sabahattin Ali’nin gündeme ve sanata ilişkin yazıları, onunla yapılmış söyleşiler Hikmet Altınkaynak’ın derlemesiyle dergi sayfalarından sıyrılıp kitap boyutuna ulaşıyor.

Hep Genç Kalacağım

Sabahattin Ali’nin mektuplarından oluşan Hep Genç Kalacağım eseri yazarın en çok satan mektup türündeki eserlerindendir.

Sabahattin Ali’nin Hep Genç Kalacağım Kitabı Kaç Sayfadır?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sabahattin Ali’nin Hep Genç Kalacağım kitabının sayfa sayısı 560 sayfadır.

Sabahattin Ali’nin Hep Genç Kalacağım Kitabının Tanıtım Yazısı:

İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi. Hep genç kalacağım.

Kitapta, Sabahattin Ali’nin ailesine, arkadaşlarına ve iş ortaklarına yazdığı mektuplarla, Sabahattin Ali’ye ailesi, Nazım Hikmet, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Mehmet Ali Aybar, Mehmet Ali Cimcoz, Aziz Nesin, Melahat Togar, Ayşe Sıtkı İlhan, Nihal Atsız, Cemal Kutay, Samim Kocagöz başta olmak üzere arkadaşları ve öğrencileri tarafından gönderilen, Markopaşa ve Yeni Dünya’nın kuruluşunda yazılan mektuplar ve resmi yazışmalar bulunmaktadır.

Bu mektupların Sabahattin Ali’nin edebi kimliğinin oluşumuna ışık tutan metinler olduğunu, okuduklarını, yazdıklarını ve yazacaklarını anlattığı mektupların yazarın notları olarak da okunabileceğini özellikle belirtilmelidir.

Hep Genç Kalacağım’da bir araya getirilen mektuplar sadece Sabahattin Ali’nin hayatına tanıklık etmekle kalmıyor, Cumhuriyet’in ilk on yılında Ankara’da yaşam, II. Dünya Savaşı’nın yarattığı ortam ve Türkiye’de giderek cadı avına dönüşen sol görüşlü kişilerin tutuklanması gibi pek çok olayla ilgili tanıklıklara da yer veriyor.

3.84/5 (31)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.