Sabahattin Ali ve Eserleri

Sırça Köşk, Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna Romanlarının Yazarı Sabahattin Ali ve Eserleri Hakkında.

Edebiyatımızın ünlü yazarlarından olan Türk edebiyatına birçok ünlü eserler bırakan Sabahattin Ali’nin romanları edebiyatımızın en ünlü eserlerindendir.

Sabahattin Ali… Çağdaş Türk romanının büyük ustası. Toplumcu gerçekçi romanımızın öncüsü. Okuduğum yazarlar içerisinde beni en çok etkileyen kişi. Neredeyse bütün romanlarını okudum. Akıcı, sürükleyici bir dil ve anlatımla insan büyüleniyor adeta.

Bütün eserlerinde daha ilk sayfadan itibaren insanı saran, insanda merak duygusu en üst safhaya çıkaran bir kurgu ve olay örgüsü var. Acaba ne olacak diye merak ediyorsunuz ve kitabı bir solukta okumak ve bitirmek istiyorsunuz.

Okuduğum son kitabından mıdır yoksa onun dağların gölgesinde öldürülmeden önce yazdığı son romanı oluşundan mıdır Sabahattin Ali’nin Sırça Köşk‘ünü okuduktan sonra apayrı bir duygu yarattı bende.

Romanlarının konusu dili ve anlatımı tümüyle Anadolu insanı. Yaşadığı dönemde en başarılı romanlar yazan, Türk milletinin sorunlarını en iyi yansıtan bir yazar: Değil kitapları, yaşaması bile sakıncalı görülen ve kırk bir yaşındayken öldürülen bu yazardan geriye kitapları kalmış. Sizlere de Sırça Köşk, Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna romanlarının okumanızı tavsiye ediyorum…

Yazan: Ayşenur Gürkan

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.