Röportaj Nedir Nasıl Yapılır ?

Röportaj, ünlü kişileri, bir olayı, bir durumu, bir yeri inceleme ve araştırmalarına kendi görüşlerini de eklediği karşılıklı soru ve cevaplardan oluşan bir yazı türüdür.

Latince Reportare yani toplamak, getirmek anlamına gelen kelimeden türemiş bir kelimedir röportaj kelimesi.

Röportaj kelimesi dilimize Fransızca Reportage kelimesinden geçmiştir. Türkçeye röportaj olarak yerleşmiştir.

Dünyada birçok ünlü yazar ayrıca röportaj yazarlığı da yapmıştır.

Gazetecilik, yazarlık ve röportaj ile ilgilenen birçok isim röportaj yazarlığı da yapmaktadır.

Ünlü bir kişi veya olayla ile yapılan röportajlar çok ses getirmektedir.

Röportaj Nasıl Yapılır?

Röportaj yapmadan önce öncelikle röportaj yapılacak kişi olsun, röportaj yapılacak olay olsun röportajdan önce araştırılmalıdır. Araştırma kısmında elde edilen bilgiler doğrultusunda röportaj yapmadan önce çok gerekli olacağından röportaj yapılacak konu ile ilgili tüm notlar tutulmalıdır.

Röportaj Soruları ve Cevapları

Örnek röportaj sorularını birçok web site de bulabilirsiniz. Bizim sitemizde birçok kişi ile yapmış olduğumuz röportajlarda örnek sorular mevcuttur. Röportaj soruları sorulurken karşıdaki insanın veya röportaj yapılacak olayın tüm durumları göz önünde bulundurulup soru sorulmalıdır. Röportaj soruları karşı tarafı rencide edici, rahatsız edici olmamalıdır.roportaj nedir nasil yapilir

Röportaj soruları sorulurken röportaj yapılacak konu ile ilgili tüm araştırmalar yapılmalı ve röportajda gerekli olacak tüm bilgiler sağlanmalıdır. Röportaj sorusu sorulurken karşı tarafın yerine kendimizi koyup bu soru uygun olur mu olmaz mı düşünmeliyiz. İyi bir röportaj hem soru soranın tam olarak cevabını aldığı, hem cevap verenin sıkılmadan, çekinmeden net olarak cevap verebildiği hem de okuyanın röportajdan tam olarak bilgilendiği bir röportajdır.

Sitemizde Röportajlar kategorisinde Türkiye’nin birçok ünlü yazarları ve kişileri ile yapılmış röportajları bulabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.