Roald Dahl Kimdir

Roald Dahl’ın Hayatı, Roald Dahl’ın Çocuk Romanları, Roald Dahl’ın Kitapları, Roald Dahl’ın Hikayeleri, Roald Dahl’ın Sinemaya Uyarlanan Kitapları, Roald Dahl’ın Romanları, Roald Dahl’ın Eserleri, Roald Dahl’ın Biyografisi, Roald Dahl’ın Hakkında Bilgiler, Roald Dahl’ın Bütün Eserleri, Roald Dahl’ın Resimleri, Roald Dahl’ın Çocuk Masalları, Roald Dahl’ın Çocuk Hikayeleri.

Roald Dahl, 13 Eylül 1916 tarihinde Galler’in başkenti Cardiff’te doğdu. Galli roman, kısa öykü yazarı Roald Dahl, Norveçli bir ailenin çocuğuydu.

Roald Dahl, İngiltere’de özel okullar da okudu. Üniversiteye gitme vakti geldiği zaman Roald Dahl, üniversiteye gitmek yerine Kanada’daki Newfoundland’e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı.

Daha sonra Roald Dahl Afrika’da Shell Petrol Firması için çalıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın çıkması sonucu askere giden orduda iken tam adı Cecil Louis Troughton Smith olan İngiliz yazar C. S. Forester ile tanıştı.

C. S. Forester’in özendirmesi ile Roald Dahl orduda olduğu yıllarda başından geçen olayları yazmaya başladı.

Çocuk Edebiyatı, Çocuk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden biri haline gelecek olan Roald Dahl’ı belki de C. S. Forester’in özendirmesine borçludur.

Orduda plotluk yaptığı sırada başından yaralanması üzerine Roald Dahl, ordudan ayrıldı. Bu olay Roald Dahl’ın ilk kısa öyküsü olan Shot Down Over Libya adlı hikayesini ortaya çıkardı. Roald Dahl ilk hikaye kitabını Walt Disney için yazdığı Gremlins yani Gremlinler hikayesidir.

Gremlinler dizisini özellikle 90’lı kuşak ve öncesi birçok insan izlemiştir. Gremlinler’in Gizmo adlı yaratığı bilmeyen yok gibidir. Bilen bilir ki Gizmo’yu asla sulamayacaksınız.

Roald Dahl, Gremlinler, Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü, Dev Şeftali, Matilda, Cadılar, The BFG ve Kiss Kiss adlı eseri dünya çapında büyük ilgi gördü.

Roald Dahl’ın Gremlinler, Matilda, Cadılar, George’un Harika İlacı, Dünya Şampiyonu Danny, Charlie’nin Çikolata Fabrikası, The BFG yani Koca Sevimli Dev adlı hikâyeleri sinemaya ya da Tv filmine uyarlanmıştır.

Roald Dahl 23 Kasım 1990 tarihinde 74 yaşında öldü. Roald Dahl bıraktığı eserler ile her döneme damgasını vurmuş çok güçlü bir kalemdir.

Roald Dahl çocuk edebiyatının en ünlü isimlerinden biridir.

Galli roman, kısa öykü yazarı Roald Dahl, beş çocuğunu uyutmak için geliştirdiği masalları dünya çapında en çok satan çocuk romanları haline gelmiştir.

Roald Dahl’ın romanları dünya çapında 200 milyon adetten fazla satılmıştır.

Roald Dahl’ın Kitapları:

The Gremlins

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü

Dev Şeftali

Fantastic Mr Fox

Matilda

Cadılar

George’un Harika İlacı

Dünya Şampiyonu Danny

The TwitsRoald Dahl Kimdir

Koca Sevimli Dev

Zürafa, Peli ve Ben

Esio Trot

The Minpins

The Vicar of Nibbleswicke

3.74/5 (38)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.