Rıfat Ilgaz Karartma Geceleri Kitap Özeti

Türk Edebiyatının En Önemli Eserlerinden Hababam Sınıfı Romanının Yazarı Rıfat Ilgaz’ın Önemli Eserlerinden Karartma Geceleri

Mehmet Rıfat Ilgaz’ın Karartma Geceleri romanı 1974 yılında yayımlanmıştır. Rıfat Ilgaz’ın okunması gereken eserleri arasında yer alan Karartma Geceleri romanı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda okutulması tavsiye edilen eserler arasındadır. MEB’İN Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer almıştır.

Karartma Geceleri romanı kitabın yazarı Rıfat Ilgaz’ın hayatından izler taşımaktadır.

Mustafa Ural’ın hikayesinin anlatıldığı Rıfat Ilgaz’ın Karartma Geceleri eseri sinemaya da uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Yusuf Kurçenli’nin yaptığı 1990 yapımı Karartma Geceleri filminde Tarık Akan, Nurseli İdiz, Bülent Bilgiç, Menderes Samancılar, İsmail Hakkı Şen, Ömer Çolakoğlu, Gökhan Mete, Ali Çoban gibi oyuncular yer almıştır.

Yusuf Kurçenli’nin yönetmenliğindeki Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanan Karartma Geceleri filmi birçok ödüle layık görülmüştür.

Rıfat Ilgaz’ın Karartma Geceleri Kitabının Konusu Nedir?

İkinci Dünya Savaşı yıllarında kitapları toplatılan yazarlardan biridir Mustafa Ural. Kitapları toplatılan öğretmen, şair Mustafa Ural’ın hayat hikayesi anlatılmaktadır.

Rıfat Ilgaz’ın Karartma Geceleri Kitabının Özeti:

Mustafa Ural, bir düşünce suçlusu olarak hapishanededir. Mustafa Ural’ın hapishanede kaldığı oda nemli bir odadır. Hapishanede verilen yemek ise sadece bir kuru ekmektir. Mustafa Ural, çok zor şartlar altındadır. Tam olarak neden hapishanede olduğunu o da bilmemektedir. Bir gün, hapishanede konuşma yasağını deldikleri için Halil ile birlikte taş odaya kapatılırlar. Burada, Mustafa öğretmen, Halil’e hayat öyküsünü anlatmaya başlar. Olaylar İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçmektedir. İstanbul’da sıkıyönetim ilan edilmiştir. Şehrin güvenliği için geceleri sokaklar karartılmakta, karartma geceleri uygulanmaktadır.

Mustafa Ural, sol görüşlü bir aydındır ve eşi Şükran ile birlikte yaşamaktadır. Dönemin iktidarı onu sakıncalı biri olarak görmektedir. Bir gün, bir arkadaşından aranmakta olduğunu öğrenir ve hapishane hayatını yaşamak istemediğinden teslim olmak yerine kaçar. Artık Mustafa’nın kaçış öyküsü başlamıştır.

Gazeteler her gün hakkında arama kararı çıkan insanları yazmaktadır. Rifat ilgaz Karartma Geceleri roman ozetCebinde, teslim olacağına dair bir kâğıtla dolaşmakta ve polisten kaçmaktadır. Bir gün polis tarafından tutulsa da kendisini farklı bir kişi olarak tanıtır ve bir arkadaşının yardımı ile karakola gitmekten kıl payı kurtulur. Bu süreçte evine hiç uğrayamaz.

Öğrencilerinden biri olan Ayten’le görüşür ve bu görüşmede eşi Şükran’ın arkadaşı İlhan ile bir ilişkisi olduğunu düşünür. Bu ilişkiye ait şüpheleri gün geçtikçe artar. Mustafa, Ayten ile buluşacağı bir gün, polise yakalanır. Savcılığa sevk edilerek mahkemeye çıkartılır. Mahkemeye, İlhan ve Şükran da gelmiştir. Adliye de İlhan ile göz göze gelir.

3.03/5 (39)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Halil Demir dedi ki:

    Çok kısa. Yanlışlar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.