Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Roman Özeti

Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının Önemli Yazarlarından Reşat Nuri Güntekin’in Unutulmaz Eseri; Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabı yazarın en önemli eserlerindendir. Çalıkuşu öyküsü yayımlandığı tarihten itibaren çok büyük bir ilgi görmüştür. Sinemaya da uyarlanan ve televizyon dizisi olarak uyarlanan roman izleyici tarafından da büyük beğeni toplamıştır.

Sitemizde Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabından en güzel alıntıları Çalıkuşu-Reşat Nuri Güntekin sayfasında, 1986 yılında dizi olarak yayınlanan Çalıkuşu dizininin en güzel repliklerini Çalıkuşu 1986 Replikleri sayfasında bulabilirsiniz.

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabının özetini Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitap Özeti sayfasında bulabilirsiniz.

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu Romanının Özeti:

Çalıkuşu, Gerçek bir aşkın araya ne kadar mesafeler ne kadar ayrılıklar getirse de asla yok olmayacağını gösteren bir aşk romanıdır…

İstanbullu bir subayın kızı olan Feride daha çok küçük yaşlarda iken anne ve babasını kaybeder. Bir anda anne-babasız kalan Feride’ye teyzesi sahip çıkar. Teyzesi onu yanına aldıktan sonra bir Fransız okuluna gönderir. Feride çok yaramaz aynı zamanda zeki bir kişiliğe sahiptir. Bu Fransız okulunda yaptığı yaramazlıklar sonucunda öğretmenleri ve arkadaşları ona Çalıkuşu lakabını koyar ve bu dakikadan sonra adı Çalıkuşu olarak anılmaya başlanmıştır.

Feride yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirir ve burada Teyzesinin yakışıklı oğlu Kamuran ile bütün zamanını geçirir. Aradan belli bir müddet geçtikten sonra bu iki genç birbirlerine âşık olurlar ve evlenmeye karar verirler. Evlenmeye çok kısa bir süre kalmışken aldığı bir mektup karşısında şoka uğrayan Feride evlilikten vazgeçer. Çünkü bu mektupta Kamuran’ın başka biriyle kendisini aldattığını öğrenmiştir.

Bunun üzerine Feride geçimini sağlamak amacıyla Anadolu’nun çeşitli yörelerinde Öğretmenlik yapmaya başlar. Bu arada güzelliği de ona bela olmuştur. Çok zarif ve güzel bir bayan olan Feride bekâr olmasından dolayı sürekli erkeklerin ilgi odağı olmuştur. Bu durumdan yakınan Feride sürekli tahin istemek durumlarında kalmıştır. Bir zaman bu rahatsızlıklardan kurtulmak amacıyla babası gibi gördüğü Hayrullah Bey ile kâğıt üzerinde evlilik gerçekleşmiştir. Aralarındaki ilişki tamamen baba-kız ilişkisi şeklindedir. Hayrullah Bey Feride’nin hal ve hareketlerinden dolayı ve tuttuğu günlükten dolayı Kamuran’ı çok sevdiğini ve onu unutamadığını anlar. Bir müddet sonra bu günlüğü alır ve saklar. Öleceğini anladığı vakitte ise vasiyet olarak kutunun içerisinde koyduğu bu günlüğün Kamuran’a verilmesini ister. calikusu roman ozetiKutunun içinde ne olduğunu bilmeyen Feride Hayrullah Bey’in ölümünden sonra kutuyu Kamuran’a teslim eder.

Kamuran bu kutuyu açtığında Feride’nin günlüğünün olduğunu görür ve halen ona âşık olduğunu öğrenir. Bir not olarak da Hayrullah Bey’den okur. Hayrullah Bey asla Feride’yi bırakmaması gerektiğini Kamuran’a tembihler.

Bu noktadan sonra Kamuran Feride’yi bırakmaz ve ömürlerinin sonuna dek bu aşk dolu evlilik sürüp gider…

2/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.