Rene Guenon Modern Dünyanın Bunalımı Kitap Özeti

Modern Dünyanın Sorgulandığı Modern Dünya Hakkında Yazılmış Okunması Gereken Bir Eser.

Modern Dünyanın Bunalımı eseri modern dünya ile ilgili yazılmış olan birçok ilginç tespitlerin yer aldığı mutlaka okunması gereken bir eser.

Modern Dünyanın Bunalımı Kitabının Yazarı Kimdir?

Modern Dünyanın Bunalımı eserinin yazarı Fransız metafizikçi, yazar Rene Guenon’dur. Fransız yazar Rene Guenon ayrıca Şeyh Abdülvahit Yahya adıyla da bilinmektedir. Fransız yazar Rene Guenon’un özgün Fransızca adı La crise du monde moderne olan İngilizce ismi ise The Crisis of the Modern World olarak yayımlanan Modern Dünyanın Bunalımı kitabı 1927 yılında yayımlanmıştır.

Rene Guenon’un 1927 yılında yayımlandığı günden bugünümüze kadar birçok farklı dile çevrilen Modern Dünyanın Bunalımı eseri yazarın en önemli eserleri arasındadır.

Rene Guenon’un Modern Dünyanın Bunalımı kitabının özeti:

Kitaba göre madde, niteliksel olma özelliği ile bölünmüşlüğü ve parçalanmayı ifade etmesinin yanı sıra manasının özü ile insanı bir olana yani tevhide ulaştırmaktadır. Batı’nın bu aşamada kendini yok etmesi, manadan sıyrılmaya başlaması ile başlamıştır. Sonrasında ise bilim adamları kendi kültüründen olmayan unsurlara karşı önyargılı oldu ve metodolojik sıkıntılar kendini göstermeye başladı.

Kitap içerisinde bireyciliğin bilime olan etkisinden bahsedilmektedir. Maddeye dalan, maddeden daha çok faydalanmak istemeye başlayınca artık maddenin esiri olacak ve bunun sonucunda da yeni bir insanlık projesi ortaya çıkmış olacaktır.

‘’Modern insan kendisini hakikat seviyesine yükseltmeye çalışacağı yerde, hakikati kendi seviyesine indirmek istemektedir.’’ diyerek sorunun ne olduğu net olarak ortaya koyulmaktadır.

‘’Din dışı’’ çevreler rahat rahat, kutsal şeyleri tartışmakta, onların niteliğine hatta varoluşuna bile itiraz etmektedir. Bu, astın üstü yargılaması, bilgisizliğin bilgelik önüne engeller koyması, yanlışın hakikate üstün gelmesi, beşeri olanın ilahi olanın yerini alması, yerin göğü yenmesi, bireyin kendisini her şeyin ölçüsü yapması ve tamamen kendi nispi ve yanılabilir aklından çıkardığı yasaları evrene zorla benimsetmeye kalkışmasıdır. ‘’Vay halinize sizin, kör kılavuzlar!’’ denmekte İncil’de; bugün gerçekten her yerde, sadece başka körleri yöneten ve eğer zamanında durdurulmazlarsa kaçınılmaz olarak onları da kendileriyle birlikte helak olacakları duruma doğru götüren körleri görmekteyiz! denilerek aslında kitabın insanlara neye karşı mücadele etmesi gerektiğini ayrıntılarıyla belirtmektedir.

3.23/5 (30)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.