Recaizade Mahmut Ekrem Araba Sevdası Kitap Özeti

Türk Edebiyatının İlk Realist Romanı; Araba Sevdası

Tanzimat Dönemi Türk edebiyatından roman örnekleri arasında Recaizade Mahmud Ekrem’in Araba Sevdası Tanzimat Dönemi eserleri arasında kendine yer bulmuştur.

Araba Sevdası romanı Recaizade Mahmut Ekrem’in en önemli romanlarındandır.

Recaizade Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası kitabı edebiyatımızın ilk realist romanı olarak kabul edilmektedir.

Araba Sevdası eserinde okuyucuya; Osmanlı Devleti’nin son dönemi ile ilgili birçok sosyolojik açıdan bilgi vermektedir.

Batılılaşma sorununu anlatan Recaizade Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası okunması gereken, tavsiye edilen kitaplar arasındadır.

Recaizade Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası Kitabının Özeti:

Bihruz Bey, Fransız kültürüne hayran genç birisidir. Babası devlet memuru olan Bihruz Bey, 20’li yaşlarda burjuva gençliğin etkisinde bir karakterdir. O dönemde yüksek maaş alan memur çocukları olsun, tüccar çocukları olsun burjuva bir gençlik edası ile çok iyi Fransızca da bilmeseler de Türkçe konuşmaktan sakınır, yarım yamalak Fransızcalarıyla konuşmaya çalışırlar. Yer yer Fransızca yer yer Fransızcaları iyi olmadığından sıkıştıkları anda Türkçe konuşup Türkçe-Fransızca karışımı bir lisan ile konuşurlar.

Bihruz Bey’de bu tür gençlerdendir. Bihruz Bey’e göre Türkçe kaba, yetersiz bir dil ve Türkler de kaba biridir. Çok iyi bir eğitim geçmişi olmamasına rağmen sonradan görme bir tip edası ile çok gerekmediği sürece de Türkçe konuşmamaya çalışır. Bihruz Bey, Türkçeyi Fransızcası kötü olduğundan zor durumda kaldığı zaman konuşur.

Bihruz Bey’e babasının ölümü üzerine o dönemin şartlarına göre iyi bir miras kalır. Alafranga kıyafetler giymeyi seven, lüks içinde yaşayan Bihruz Bey, genç yaşında kalan bu miras ile lüks bir hayat sürmeye başlar.

Bihruz Bey hayatını lüks bir hayat yaşamak üzerine kurar. Arabası ile gezer, en iyi kıyafetleri giyer. Bir gün yine arabası ile gezerken, çok güzel bir kıza rastlar. Periveş adındaki bu güzel sarışın bayan, Bihruz Bey’i hemen etkiler. Bihruz Bey hemen gördüğü bu güzel kıza, Periveş adlı kıza aşık olur. Bihruz Bey, Periveş’i o günden sonra bir daha da göremez. Bihruz Bey aşık olduğu bu kız ile ilgili hülyalara dalar. Bihruz Bey’e göre aşık olduğu bu güzel kız, zengin bir ailenin kızıdır. Bihruz Bey kızı zengin bir ailenin kızı olarak hep hayal eder.

Bihruz Bey’in arkadaşı Keşfi Bey yalan söylemesi ile ünlü bir adamdır. Bir gün Keşfi Bey, Bihruz Bey’e aşık olduğu kızın öldüğünü söyler. Bihruz Bey bu duruma çok üzülür. recaizade-mahmut-ekrem-araba-sevdasi-ozetÖyle ki ne hayallere dalmıştır Bihruz Bey. Sevdiği kızın mezarının dahi nerede olduğunu bilmemek Bihruz Bey’e derin acılar içine sokar.

Bihruz Bey lüks yaşantılı günlerinin sonlarına gelmeye başlamıştır. Çünkü Bihruz Bey’e babasından kalan miras yavaş yavaş suyunu çekmeye başlamıştır.

Bir gün Bihruz Bey dolaşırken aşık olduğu kadına çok benzeyen birini görür. Gördüğü bu kızın aşık olduğu kızın kardeşi olarak düşünür. Ona aşık olduğu kızın mezarını sorar. Bihruz Bey’in kardeşi sandığı kız öyle zengin bir ailenin kızına benzememektedir. Bihruz Bey’in kız kardeşi sandığı bu kızın aslında aşık olduğu Periveş olduğunu öğrenir. Bu durum karşısında Bihruz Bey kendini çok kötü hissedir. Periveş gülerek Bihruz Bey’in yanından ayrılarak uzaklaşır.

2.5/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.