Rasim Özdenören Kafa Karıştıran Kelimeler Kitap Özeti

Eğitim Hakkında Yazılmış Olan Kafa Karıştıran Kelimeler Aldı Eser Eğitimcilerin Kesinlikle Okuması Bir Eser.

Felsefe, sosyoloji, tarih gibi birçok konularda kullanılan birçok kelimelere değinilmiş olup güncel birçok konu hakkında bilgiler yer almıştır. Müslümanlar tarafından bazı kelimelerin nasıl kavranması gerektiğini anlatan bir eser.

Kafa Karıştıran Kelimeler Kitabının Yazarı Kimdir?

Kafa Karıştıran Kelimeler eserinin yazarı Türk edebiyatının usta yazarlarından Rasim Özdenören’e aittir. Rasim Özdenören tarafından yazılan Kafa Karıştıran Kelimeler kitabı eğitici ve öğretici bir eserdir.

Rasim Özdenören’in Kafa Karıştıran Kelimeler kitabının özeti:

Kafa Karıştıran Kelimeler’de Rasim Özdenören ‘’Özgürlük’’ başlığının altında özgür insanın kim olduğu sorusunu cevaplamakta. Kitabın bu bölümünde özgürlük kavramını dilediği şeyi dilediği şekilde gerçekleştiren bir kişi olarak görenleri ciddi şekilde eleştirmekte. Kitaba göre ‘’Özgür olmak isteyen bir kişi özgürlüğün hakikatini kavramadıkça, neye karşı özgür olmak istiyorsa, aslında ona köle olmaktan başta bir şey yapmıyor, kurtulmak istediği şeyce tasmasını kendi eliyle boynuna geçiriyor demektir.’’

Batılılaşma dönemi itibari ile ortaya çıkan anlam kaymalarını engellemenin önemi, bu kitap ile birlikte artıyor. ‘’Bir çocuk ‘’Anne’’ dediğinde onun ses tonuna bakarak annesinin nerede olduğunu mu sorduğu, annesini mi çağırdığı yoksa annesini sevdiğini ya da ona kızdığını anlarız.

Gerçek ve sağlıklı iletişimin yolu kelimelere ve kavramlara yüklenen mananın herkesçe bilinmesidir. Yoksa birinin ‘’top’’ dediğinden diğeri “değnek” anlıyorsa insanlar arasındaki bağ kopmuş birbirine yabancılaşmış ve nihayetinde insanlar anlaşamıyor demektir.’’

Birçoklarının sıklıkla kullandığı demagoloji kelimesi ile alakalı ise ‘’Bu kelime günlük konuşma dilinde yanıltacak yolda söz söylemektir. Görünüşte doğru, mantıki bakımdan hiçbir eksiği olmayan aslında etrafı aydınlatmak için söylenmiş sözdür. Örneğin kendini alim sanan birisini sabah namazına kaldırsalar fakat hayrı namazda değil de gaflette gören alim taslağı, kendini uyandırmak isteyen kimseye: alimlerin uykusu da ibadet yerine geçer dese, bu cümle demagolojidir. Çünkü dince öngörülen bir cümle aynan kullanılmakta fakat amacından saptırılmaktadır.’’ diyerek bu konuya açıklık getirmektedir.

3.1/5 (39)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.