Rabia Aydın Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Rabia Aydın İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Rabia Hanım Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Rabia Aydın Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Tabi ki. İzmir’de ailemle yaşıyorum. Aslen Erzurumluyum. Henüz lise son öğrencisiyim ve mezun olmak için sabırsızlanıyorum.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

6. Sınıfa kadar yazı yazmak bir kenara dursun kitap bile okumazdım. Sonra yeni sınıf öğretmenimle tanıştım: Eylem Örüng. Kendisi Türkçe öğretmeniydi. Onun teşviki ile karalamalar yapmaya başladım. Birkaç yıl sonra 40lar Kulübü ile karşılaştım ve yazarlık serüvenimde yeni bir evre başladı.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Yaklaşan sınavımdan dolayı yazmaya olmasa bile yayınlamaya biraz ara verdim. Ama Sergah Dergi adlı sitede ara sıra paylaşımlarda bulunuyorum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Hepsinde hesabım var ama Twitter dışındakileri sadece gündem takibi amacıyla kullanıyorum.

En Çok Beğendiniz Şairler ve Yazarlar Kimlerdir?

Açıkçası her şair ve yazarın beğendiğim yönleri veya eserleri var. Şiirde daha çok eski şairleri okurken düzyazıda ise konuya önem veriyorum.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Okuduğum her kitapta etkilendiğim bir şey oluyor. Ama Emine Şenlikoğlu‘nun Maria adlı kitabının düşüncelerim üzerinde etkisi büyüktür.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kitabınız Var mı?

Henüz yayımlanmış bir kitabım yok ama 40lar Kulübü’nün ‘Karanlığı Yırtan Kırk Çığlık’ ve ‘İslamofobiye Karşı Kırk Sıddık’ kitaplarında yazım bulunuyor. Aynı zamanda henüz yayımlamak istemediğim bir şiir kitabı taslağım var, gelecek yıllarda okuyucuyla buluşturmayı düşünüyorum.

Sizce Şiir ve Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

‘Şunu yapsan daha iyi olur.’ gibi cümleleri zihnimizden çıkararak kalemi elimize almaya dikkat etmeliyiz. Özellikle şiir yazarken benim hissettiğim kendimle konuşuyor olmak. Yazarken kendi içlerine yönelmelerini tavsiye edebilirim.

Ne Türde Şiirler Yazıyorsunuz?

rabia aydin roportajDaha çok duygular üzerine yazıyorum. Aşkı da yazmayı seviyorum korkuyu nefreti de. Kimi zaman toplumsal sorunları kimi zaman da fikirlerimi yansıtırken buluyorum kendimi.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Ben teşekkür ederim. Son söylemek istediğim şey herkesin bir şeyler yazabileceği ve yazması gerektiği. Kimisi öykü yazar kimisi şiir, deneme yeter ki yazın. Okumak ve yazmak bu iki eylem kolaylıkla yerine getirilebilir ve sizi inanılmaz rahatlatır.

Bu güzel röportaj için Rabia Aydın’a çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.