Piruze Şam’da Bir Türk Gelin-Sinan Akyüz

Piruze Şam’da Bir Türk Gelin Romanının Yazarı Kimdir, Sinan Akyüz’ün Romanları, Sinan Akyüz’ün Piruze Şam’da Bir Türk Gelin Kitabını Oku, Sinan Akyüz’ün Piruze Şam’da Bir Türk Gelin Romanının Özeti, Sinan Akyüz’ün Piruze Şam’da Bir Türk Gelin Romanının Konusu, Sinan Akyüz’ün Piruze Şam’da Bir Türk Gelin Kitabından Sözler.

İki Kişilik Yalnızlık adlı kitabın yazarı Sinan Akyüz’den, genç yaşında Şam’da gelin olan Piruze’nin gerçek yaşam öyküsünü anlattığı ‘Piruze-Şam’da Bir Türk Gelin’ adlı kitabından alıntılar:

“Erkeklere ‘Bu evde eksik olan sensin’ dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?”

Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine.

Yaşadığı acı gerçeklerden kurtulmak için Şamlı bir kocanın elinden Türkiye’ye kaçan genç bir kadının oğullarına kavuşmak için verdiği mücadelenin hüzün dolu hikâyesi, hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyeceğe benziyor.

Bu birkaç sözcük kafamı karıştırdı. Sessizce bekledi, sonra gülümseyerek şöyle dedi: “Aman Allah’ım! Sen Piruze’sin.”Piruze Samda Bir Turk Gelin Sinan Akyuz

Bütün İngiliz erkekleri benden köşe bucak kaçtı. Sanırım onlara özgürlük tanımadım. Ya da onların üstünlüğünü kabul etmek istemedim. Hep benim sözüm geçsin, hep benim hükmüm sürsün istedim. Bunu gören erkekler de benden kaçtılar.

Güçlü bir meşe gibi gerek havada dallarımla, gerekse toprakta köklerimle yol alıyorum şimdi.

Benimkisi çok uzun bir hikâye Kim. Baştan dinlemek ister misin? Hem de en başından… Ta çocukluğumdan… Bunun için sabrın var mı?

3.33/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.