Peyami Safa Eğitim Gençlik Üniversite Kitap Özeti

Öğrencilerin, Öğretmenlerin, Anne ve Babaların Kesinlikle Okuması Gereken Bir Eser; Eğitim-Gençlik-Üniversite

Eğitim-Gençlik-Üniversite adlı eser eğitim ve gençlik üzerine yazılmış çok bilgilendirici bir eser.

Eğitim Gençlik Üniversite Kitabının Yazarı Kimdir?

Eğitim Gençlik Üniversite eserinin yazarı Türk edebiyatının ünlü yazarlarından Server Bedi takma adı ile de yazan yazar Peyami Safa’nın bir eseridir. Peyami Safa birçok yazılarında Server Bedi mahlasını kullanmıştır.

Peyami Safa’nın kaleme aldığı makalelerden oluşan, yazarın gençlik ve eğitim hakkında birçok eğitici ve öğretici bilgileri içeren makalelerinden oluşan yazılar Peyami Safa’nın ölümünde sonra Eğitim Gençlik Üniversite adlı kitapta toplanmıştır. Peyami Safa’nın Eğitim Gençlik Üniversite eseri 1976 yılında yayımlanmıştır.

Peyami Safa’nın eğitim üzerine denemelerinin yer aldığı yazılardan oluşan Eğitim Gençlik Üniversite kitabı kesinlikle okunması gereken bir eser.

Eğitim ile ilgili kitapları okumak isteyenler, öğrenciler, öğretmenler, anne ve babalar kesinlikle Peyami Safa’nın eğitim ve gençlik hakkında yazmış olduğu makalelerinin toplandığı Eğitim Gençlik Üniversite eserini mutlaka okumalı.

Peyami Safa’nın Eğitim Gençlik Üniversite kitabının özeti:

Üniversite ve gençlik, dünyanın neresinde olunursa olunsun fark etmez her zaman bulunulan alanın en can alıcı ve canlı kesimi olarak bilinmektedir. İyi bir şekilde eğitilmiş olan bir gençlik yalnızca milletin bugününü değil aynı zamanda istikbalinin de en iyi teminatı ve imkanı olacaktır.

Bu aşamada görev yalnızca eğitimcilere düşmez. ‘’Hayvan iştahı, insan arzusu, millet ideali nispetin de büyüktür. Ne istediğinizi söyleyiniz ne olduğunuzu haber vereyim. Bir darı tanesi mi istiyorsunuz? Siz bir serçesiniz. Bir kuzu mu istiyorsunuz? Bir kurtsunuz.’’ diyen yazar böylece öğrencilerin üniversite yaşamında başarılı olması için ne yapması gerektiği konusunda oldukça etkili bir örnek vermektedir.

‘’Kitaplar en iyi dostlardır. Evet, sayılamayacak kadar iyi özellikleri vardır. Sadıktırlar. Dostlardır ama zararsızlar mıdır? Asla. Evvela çok inatçıdırlar. Söyledikleri şeyin hakikat olduğunda ısrar eden, sizin eleştirilerinizi dinlemez 100 yıl sonra aynı şeyi söylemeye devam ederler. Ona itiraz etmek nafile, size telkin ettiği fikirleri kabul etmek de tehlikelidir. Kitabın en büyük zararı, yalnız maddi gözlerinizi değil, ruhunuzun gözlerini de zayıflatması ve hayatı görebilmeniz için size kendi gözlüğünü takmasıdır.’’ sözü ile birlikte ise kitapların öğrencilerin hayatlarındaki önemi ile alakalı oldukça etkili bir tanım yapılmıştır. Öğrenciler böylece kendilerini en iyi şekilde nasıl geliştirmeleri gerektiği konusunda kitapların önemini de kavramış olma fırsatına erişeceklerdir.

3.44/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.