Peyami Safa Cingöz Recai Kitap Özeti

Peyami Safa’nın Ünlü Eseri; Cingöz Recai

Cingöz Recai adlı roman; Türk edebiyatının ünlü yazarlarından Peyami Safa’nın bir eseridir. Peyami Safa, Cingöz Recai romanını Server Bedi takma adı ile yazmıştır.

Cingöz Recai tiplemesi, Fransız öykü ve roman yazarı Maurice Leblanc’ın Arsen Lüpen karakterinden esinlenilmiştir.

Peyami Safa’nın Maurice Leblanc’in Arsen Lüpen karakterinden esinlenerek 1924 yılında yarattığı Cingöz Recai tiplemesi büyük ilgi görmüştür.

1924-1928 yılları arasında toplamda onar kitaplık Cingöz Recai’nin Harikulâde Sergüzeştleri ve Cingöz Recai Kibar Serseri kitap serilerini yayımlandı.

Peyami Safa’nın Cingöz Recai Eseri Sinemaya Uyarlandı.

Cingöz Recai hikayesi birçok kez sinemaya uyarlanmıştır. 1954 yapımı Cingöz Recai filminde Cingöz Recai karakterini Turan Seyfioğlu, 1969 yapımı filmde Cingöz Recai karakterini Ayhan Işık, 2017 yapımı Cingöz Recai filminde Cingöz Recai karakterini ise Kenan İmirzalıoğlu canlandırmıştır. Kenan İmirzalıoğlu’nun canlandırdığı 2017 yapımı Cingöz Recai filminde Baş Komiser Mehmet Rıza’yı Haluk Bilginer canlandırmıştır.

Cingöz Recai tiplemesi karakteri; yakışıklı, zeki, kurnaz, cömert, kibar, tahsilli bir karakterdir.

Yakışıklı hırsız Cingöz Recai, haksız kazançla zengin olmuş kimselerden çalıp ihtiyaç sahiplerine dağıtan biridir. Hikayede; Cingöz Recai’yi yakalamaya çalışan Baş Komiser Mehmet Rıza da peşindedir.

Cingöz Recai, ülkenin en tanınmış ve en kibar hırsızıdır. Yakışıklı hırsız Cingöz Recai helal para kazanmış kimselere dokunmaz. Cingöz Recai, haksızlıkla, kötülükle servet kazanmış zenginlerden çalar. Haksız yolla servet edinmiş kimselerden çaldığı parayı fakirlere dağıtır. Cingöz Recai, bir çeşit modern Robin Hood’dur.

Peyami Safa’nın Cingöz Recai Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Cingöz Recai

Kitabın Yazarı: Peyami Safa

Kitabın Türü: Polisiye, Macera

İlk Baskı Yılı: 1924

2.99/5 (93)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.