Peyami Safa Biz İnsanlar Kitap Özeti

Peyami Safa’nın Biz İnsanlar Romanın Konusu, Özeti, Hakkında Bilgiler.

Peyami Safa’nın Biz İnsanlar romanı ilk kez 1937 yılında yayınlanmıştır. Fakat kitap olarak yayımlanmasını biraz geç olmuştur. Peyami Safa’nın Biz İnsanlar romanı kitap olarak 1959 yılında yayımlanmıştır.  Peyami Safa’nın Milli Mücadeleye Döneminde geçen Biz İnsanlar romanı yazarın okunması gereken ünlü eserlerinden biridir.

Peyami Safa’nın Biz İnsanlar kitabı Kurtuluş Savaşı yılların sosyal yaşamdaki etkileri, toplumda görülen doğu-batı çatışmasını, işgalcilerle işbirliği yapanları konu olarak anlatmaktadır. Peyami Safa’nın Biz İnsanlar romanı 7 bölümden oluşmaktadır.

Romanın ilk bölümünde, hasta psikolojisini elen alan konu ile okuyucuya hasta psikolojisini anlatıyor.

Peyami Safa’nın Biz İnsanlar romanında sosyalizm, sömürgecilik ve milliyetçilik gibi kavramlara önemli yer verilmiştir.

Peyami Safa’nın Biz İnsanlar Eserinin Özeti

Romanın baş kahramanı Orhan adında bir öğretmendir. Orhan,İstanbul’da muallimlik yapmaktadır. Orhan, Boğaziçi’nde özel bir okulda görev yapmaktadır. Orhan fakir bir ailenin çocuğudur. İçten, çok samimi biridir.Orhan, duygusal, hitabeti iyi, yakışıklı birisidir.

Okulda bir gün tartışma çıkar. Öğrencilerden Cemil, başka bir öğrenci olan Tahsin’e hakaret eder taş atar. Orhan, yaralanan Cemil’i hastaneye götürür daha sonra da ailesinin yanına giderler. Cemil zengin bir ailenin çocuğudur.

Orhan, Cemil’in oturduğu yalıda Cemil’in yeğeni Vedia’yı görür. Evin hanımı; Samiye Hanımdır.

Samiye Hanım, kocası öldükten sonra yaşadığı alafranga hayatını devam ettiren Fransız hayranı zengin bir kadındır.

Orhan ile Vedia birbirilerini gördüğü gün, birbirlerini çok beğenirler. Orhan, doğu kültüründe yetişmiş biridir. Vedia ise Batı kültürü ile yetişmiş varlıklı bir ailenin kızıdır.

Okulda çıkan bu tartışma sonrası Orhan okuldan ayrılır. Artık zor günler Orhan’ı beklemektedir.

Orhan, arkadaşı Necati’nin yanına gider. Necati, Orhan’a bir iş bulur.

Bu arada Orhan, Vedia ile görüşür. Bu görüşmeler sonrası Orhan ile Vedia birbirlerini sevmeye başlarlar ve devamlı buluşurlar. Fakat Vedia’nın annesi Samiye Hanım, kızının zengin biri olan Rüştü ile evlenmesi istemektedir.

Vedia, Orhan’ı sevmektedir. Fakat onunla evlenmeye pek yanaşmaz. Vedia’nın bu durumu Orhan’ı endişelendirir. Vedia’nın taliplisi çoktur. Birçok genç güzel ve zengin Vedia ile evlenmek ister bu durumda Vedia’nın kafasını karıştırır. Vedia’nın annesi ise Orhan ile Vedia’nın evlenmesine karşı çıkar.

Günlerden bir gün Vedia hastalanır. Doktorlar Vedia’nın durumunun ağır olduğu söylerler. Vedia ağır bir hastalık geçirir ve Orhan,Vedia’nın yanından ayrılmaz günlerce hastanede kalır. Orhan o kadar yorgun ve bitkin düşer. Orhan’ın birden gözleri kararır ve merdivenlerden düşüp ölür.Vedia iyileşir ve Orhan’ı sorar fakat hiç kimse bir şey demek istemez. Vedia,hayatına kaldığı yerden devam eder.

Peyami Safa'nın Biz İnsanlar Kitabının Özeti

Peyami Safa’nın Biz İnsanlar Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Biz İnsanlar

Kitabın Yazarı: Peyami Safa

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1937, 1959 (Kitap)

4.06/5 (113)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.