Panik Ataktan Nasıl Kurtuldum?-Oya Özdilek

Panik Atak Sıkıntısını Sade Bir Dille Anlatmış Oya Özdilek’in Panik Ataktan Nasıl Kurtuldum? Kitabı.

Oya Özdilek, panik atak ile ilgili yazmış oldu Panik Ataktan Nasıl Kurtuldum? Kitabını sade bir dille kaleme almıştır. Panik ataktan nasıl kurtulacağını, panik ataktan kurtulmanın yollarını kitabından okuyucu ile paylaşıyor.

Posta Gazetesi’nin sağlık sayfası editörlüğünü yapmış olan gazeteci, yazar Oya Özdilek’in Panik Ataktan Nasıl Kurtuldum? Kitabı Neden Kitap etiketi ile yayımlandı. Neden Kitap tarafından yayımlanan Oya Özdilek’in Panik Ataktan Nasıl Kurtuldum? Kitabının sayfa sayısı 152 sayfadır.

386 kere kalp krizi geçirdim! Evet! Ama hiçbirinde de ölmedim! Çünkü onlar kalp krizi değil, panik ataktı! O atakları boşu boşuna yaşamışım, meğer tedavisi varmış! Diyeceğim o ki, bu berbat şeyden hepiniz kurtulabilirsiniz!

Ben Oya Özdilek. 10 yıl boyunca Posta Gazetesi’nin sağlık sayfası editörlüğünü yaptım. Bu sayfayı yapmam boşuna değildi. Çare bulamadığım panik atak dönemimde, bana neler olup bittiğini anlamak için gece gündüz tıbbi yazılar okurdum. 1989-1993 yılları arasını tam bir panik atak halinde yaşamış bir panikzedeyim ben, daha doğrusu eski bir panik atak hastası. 4 yılını boşa harcamış bir panik atak kurbanı!

Panik atağın, bir ‘İmdat, ben baş edemiyorum artık, bana yardım edin!’ haykırışı olduğunu unutmayın! Zaten bütün panik ataklılar, ‘yaşadıkları olumsuzluklar bittikten sonra, tam düzlüğe çıktıklarında panik atakların başladığını’ söylüyorlar. Bende de öyle olmuştu. Psikolojik, ruhsal bir tükenişin işareti bu…

Birkaç gün olarak planladığı ‘’panik atak yazı dizisi’’ gördüğü yoğun ilgi üzerine 27 gün süren yazar Oya Özdilek başından geçenleri ve panik atak hakkındaki gerçekleri sizinle paylaşıyor.

Oya Özdilek’in Panik Ataktan Nasıl Kurtuldum? Kitabından alıntılar:

Bir Allah bilir çektiklerimi, bir de ben’ denilen şeylere bir örnektir bence panik atak…

Çevresindekilerin İllallah’ dediği, yeter artık, kes şu zırvalığı, iyileş’ diye bağırdığı çağırdığı panik ataklılar var. Ya da ‘Sen delisin oğlum’ diye dalga geçilen hastalar var. Var oğlu var işte!

Panik ataklı insan sayısı hızla artıyordu Türkiye’de. Ülkemizin, hepinizin de bildiği bir sürü olumsuz koşulu, insanların ruhlarının, psikolojilerinin bu şekilde patlak vermesine yol açmıştı sonunda.

Panik ataklılar gerçekten de karşılarında, hele de kendi dillerini konuşan, yani kendi yaşadıklarını yaşamış birisi varsa, hissettiklerini, düşündüklerini, çektiklerini en ince detayına kadar anlatmak istiyorlar. Haklı olarak elbette. Çünkü çevrelerindeki insanlar genellikle anlattıklarını abarttıklarını sanıyorlar, panik-ataktan-nasil-kurtuldum-oya-ozdilekya da bir süre sonra aynı yakınmaları dinlemekten sıkılıyorlar. Onlar da kendilerine göre haklı tabii. Siz orada Ölüm korkusundan söz ederken, hayat da bir yandan devam ediyor elbette. Herkesin bir sürü sorunu, derdi var, ya da yaşaması gerekenleri var ve vakitleri de çok fazla değil.

Panik ataklıların çevrelerindeki insanların en yaygın inanışı da, yaşandığı iddia edilenlerin, örneğin nabzın çok hızlı atmasıyla veya göğüste kalp krizini anımsatan bir yanma olmasıyla ilgili olarak, aslında Öyle şeylerin olmadığı, psikolojisi bozuk olan panik ataklı kişiye öyle geldiği inancıdır. Gerçek öyle değil ama. Panik ataklı kişinin gerçekten nabzı stresten bir anda 160′lara kadar çıkıyor ve stres hormonu adrenalin salgılanınca, göğsü yanıyor…

1.86/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.