Palto-Nikolay Vasilievich Gogol

Dönemin Çarlık Rusya’sındaki Sosyal Sınıf Baskını Bir Hikaye İle Anlatan Kısa Bir Öykü.

Palto adlı roman kısa bir hikaye olup etkileyici ve akıcı bir dille kaleme alınmış bir eserdir. Palto isimli kısa hikaye; Çarlık Rusya’sındaki insanların çekmiş olduğu sıkıntıları, sınıf farklılıklarını, kalmış oldukları eşitsizliği anlatmaktadır.

Palto Romanının Yazarı Kimdir?

Palto kitabının yazarı Rus edebiyatının ünlü roman ve oyun yazarı Nikolay Vasilievich Gogol’dur. Palto hikayesi Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından 1842 yılında yazılmıştır. Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Palto eseri yazıldığı dönemde Çarlık Rusya’sında büyük bir tepki ile karşılaşmıştır.

Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Palto kitabından alıntılar:

Ne de olsa insan ruhunun derinliklerine gizlice süzülüp, neler düşündüğünü öğrenmek olası değil.

Yaşadığı süre boyunca kimsenin farkına bile varmadığı bu adamın, ölümünden sonra birkaç gün daha bu dünyada varlığını hissettirme şansının kendisine bahşedileceğini kim düşünebilirdi! Ama oldu işte…

Bu ne cüret! Siz kiminle konuştuğunuzu biliyor musunuz? Karşınızda kim var farkında mısınız?

Günün birinde yalnızca dokuzuncu dereceden devlet memuru olacağı içine doğmuş gibi durmadan ağlayıp sızlamasına, habire suratını buruşturmasına rağmen nihayetinde vaftiz edilmiş.

Önüne kesin bir hedef koyan her insan gibi, daha canlı ve hatta daha azimli biri olup çıkıvermişti; ne istediğini ve bunun için neler yapması gerektiğini biliyordu.

Sanki yaşamında eksik olan bir şeyin yarattığı boşluk doldurulmuştu; sanki evlenmişti; sanki yanında, yaşamakta olduğu anı paylaşan biri vardı, artık yalnız başına değildi; sanki hoş bir hayat arkadaşı önünde uzanan yaşam yolunu kendisiyle birlikte ve el ele yürümeye razı olmuştu.

Rusya’nın tümünde devlet memurlarından daha duyarlı insan yoktur. Her memur; kendisini taciz eden bir şey olduğunda, toplumdaki her şahsın aşağılanmış olduğuna inanır.

Bizim kahramanın soyadı Başmatçkin’di. Vaftiz adı da Akaki Akakiyeviç. Okuyucu bu ismi biraz garip ve abartılı bulabilir ama hiç de öyle değil çünkü olayların akışı ve koşullar ona başka bir isim koyulmasına olanak vermiyordu.

Hayatı boyunca bu sahne gözünün önüne geldikçe, genç adam elleriyle yüzünü kapatıp insan denilen varlığın ne kadar acımasız olabildiği; ince, kültürlü, terbiyeli kişilerde (Tanrım!) hatta toplum tarafından asil ve şerefli insanlar olarak kabul görmüş kişilerde bile ne kadar gaddar bir yan olabildiği gerçeğini gördükçe derinden sarsıldı.

3.7/5 (23)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.