Oscar Wilde Dorian Gray’in Portresi Kitap Özeti

Oscar Wilde’nin Felsefi Romanı Dorian Gray’in Portresi Adlı Eserinin Konusu, Özeti, Hakkında Bilgiler.

Oscar Wilde’nin Dorian Gray’in Portresi romanı ilk kez 1890 yılında Lippincott’s Monthly Magazine adlı dergide yayımlanmıştır.

Oscar Wilde’nin Yayımlanmış Tek Romanı

Dorian Gray’in Portresi daha sonra kitap haline getirilmiştir. Dorian Gray’in Portresi romanı Oscar Wilde’nin yayımlanmış tek romanıdır.

Oscar Wilde’nin Dorian Gray’in Portresi romanı ahlaki değerler açısından sakıncalı bulunduğu ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepki almış bir romandır. Oscar Wilde’nin Dorian Gray’in Portresi eseri sansürlenmiştir.

Oscar Wilde Dorian Gray’in Portresi Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Oscar Wilde Dorian Gray’in Portresi adlı eseri 2009 yılında Dorian Gray adıyla sinemaya uyarlandı. Dorian Gray filminin yönetmenliğini Oliver Parker yapmıştır.

Filmin oyuncusu kadrosunda; Ben Barnes, John Hollingworth, Cato Sandford, Ben Chaplin, Fiona Shaw, Pip Torrens, Caroline Goodall, Colin Firth, Michael Culkin, Douglas Henshall, Rachel Hurd-Wood, Max Irons, Aewia Huillet, Rebecca Hall gibi oyuncular oynamıştır.

Oscar Wilde Dorian Gray’in Portresi Eserinin Özeti:

Oscar Wilde, Dorian Gray’in Portresi romanının konusunu Antik Yunan’da geçen Hadrianus’la genç Antinous’un aşkından ilham alarak yazmıştır.

Basil Hallward bir ressamdır. Dorian Gray’le tanıştıktan sonra Basil Hallward, Dorian Gray’in birçok tablosunu yapar.

Günlerden bir gün yine ressam Basil Hallward, Dorian Gray’in tablosunu yaparken Lord Henry Wotton gelir. Lord Henry Wotton güzelliğe ve zevke düşkün biridir.

Lord Henry Wotton ile Dorian Gray tanışırlar. Lord Henry Wotton, Dorian Gray’e hazcılık üzerine düşüncelerini paylaşır.

Lord Henry Wotton ile tanıştıktan sonra Dorian Gray değişmeye başlamıştır. Dorian Gray için hayat artık güzellik, haz ve zevktir.

Dorian Gray tablolarındaki kendi resimlerine hayran kalmış ve hiç yaşlanmak istemez ve hep genç kalmak ister. Dorian Gray,  Basil Hallward tarafından çizilen portresinin yaşlanmasını kendisinin yaşlanması istemez. Dorian Gray’in bu dileği gerçek olur. İşlediği her günah sonrası portresinde izler taşımaktadır. Dorian Gray günah işledikçe bu

günahlar portresinde kusur oluşturacak ve portresinde yaşlanma belirtileri olacaktır.

Dorian Gray genç bir kıza aşık olur ve bu kızla evlenmek ister. Fakat arkadaşları Basil Hallward ve Lord Henry Wotton bu evliliğe karşı çıkarlar. Dorian Gray’in evlenmek istediği Sibyl adında tiyatrocu kızdır.

Dorian Gray, nişanlısı Sibyl’i terk eder. Bu durum sonrası Sibyl’i intihar eder. Dorian Gray bu intihardan kendini sorumlu tutmaz.

Dorian Gray yaşlanmaz ve günah işlemeye devam eder. Her günah işlediğinde tablosunun yaşlandığını ve çirkinleştiğini görür. Dorian Gray’in ruh hali git gide daha da kötüleşir. Artık bu durumu lanet olarak gören Dorian Gray, bu durumdan ressam Basil’i sorumlu tutar. Dorian Gray, ressam Basil’i öldürür. Melankolik durumdaki Dorian Gray, sonra kendini öldürür.

Oscar Wilde’nin Dorian Gray’in Portresi Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Dorian Gray’in Portresi

Kitabın Yazarı: Oscar Wilde

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: The Picture of Dorian Gray

İlk Baskı Yılı: 1980

Uyarlandığı Film: Dorian Gray (2009)

1/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.