Orhan Hançerlioğlu Yedinci Gün Kitap Özeti

Yazar Orhan Hançerlioğlu’nun 100 Temel Eser Listesinde Yer Alan Eseri.

Araştırmacı, yazar Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün romanı felsefik tarzda bir romandır.

Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün romanı okunması gereken eserler arasındadır. 7. Gün romanı yazarın en çok okunan romanları arasında kendine bulmuştur.

Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün romanı Tevrat’ta yer alan 7 gün kavramı kullanılarak yazılmıştır. Yazar Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün romanında Tevrat’tan alıntılar yapıp anlatmış.

Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün kitabını okudukça ilerleyen sayfalarda sizlerde merak duygusunu uyandırıyor.

Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün kitabı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okunması tavsiye edilen Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser listesinde yer almıştır.

Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün kitabından alıntılar:

Ömer, bir bankada genel müdürdür. Bir gün, onun üstü olan müsteşar onu odasına çağırır ve evraklarla ilgili sorular sorar. Onu rencide eder ve fırçalar. Ömer, en sonunda dayanamaz ve müsteşara yumruk atar. Sinirlenerek odasına geri döner. Müsteşarın onu kovacağını düşünür. İstanbul’dan kaçmayı düşünür ve uçaktan yer ayırtır.

Uçağa bindiğinde geçmiş günlerini düşünür, yaşamaktan bıkmıştır. Çok iyi bir işi, karısı ve çocukları vardır. Ancak her gün 7.30 da işe gitmekten ve aynı işleri yapmaktan usanmıştır. Kendini öldürmeyi düşünmektedir. On yıldan beri İstanbul’a ilk kez gidecektir. Gençliğinin geçtiği şehri özlemiştir.

Sirkeci’de küçük bir otelde oda kiralar. Kendini öldürürse ailesinin onun hakkında ne düşüneceğini düşünür. Ertesi gün, yorgun bir şekilde dışarı çıkar. Son günlerini canının istediği gibi yaşamak istemektedir. Bir kahvehaneye gider ve gazete okur. Gazetede kayıp ilanını görür. Ailesi onun bulunması için ilan vermiştir.

orhan-hancerlioglu-yedinci-gun-ozetBankada olan parasını çekmek ister. Banka memuru, yıllar önce sevdiği kız olan Gönüldür. Onu tekrar kazanmak ister. Bu arada başka bir otele geçer. Otelin sahibi yaşlı kadından Gönül’ü götürmesini rica eder. Ömer, Gönül’e bir mektup götürür. Ölmeden önce seni görmek istiyorum der.

Gönül, Ömer’i sıcak karşılar ve Fatih’teki evlerinin orada oda kiralamasını söyler. Gönül’ün mahallesine bir iş yeri kiralayan Ömer artık çok mutludur. Ankara’daki tekdüze hayatından ve ailesinden uzakta, Gönül ile birlikte farklı bir hayata başlamıştır.

2.36/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.